Jamie King „Najsłynniejsze teorie spiskowe”

„ Czy jesteś gotów odkryć jedne z największych tajemnic, które od wielu lat pozostawały niewyjaśnione?”

Teorie spiskowe towarzyszą ludzkości niemal od zarania dziejów, rozpalały wyobraźnie, kreowały rzeczywistość, wypaczały fakty, wpływały na życie i funkcjonowanie niezliczonych ludzkich mas. Tłumaczyły tajemnicze wydarzenia, niepokojące zjawiska, zagadki przeszłości, skrzętnie skrywane sekrety wielkich i sławnych postaci i rządów. Mimo upływu lat nadal funkcjonują gdzieś w naszej świadomości (pojawiają się zresztą nowe), sposobie myślenia, wypływając i dając o sobie znać przy różnych politycznych czy dziejowych okolicznościach.

Jedne, opierają się na pewnych historycznych, naukowych  czy choćby pseudonaukowych przesłankach i pewnej dozie prawdopodobieństwa (zabójstwo Martina Lutera Kinga, sprawa Aleksandra Litwinienki), inne wydają się być zupełnie absurdalne i oderwane od jakiejkolwiek rzeczywistości (ucieczka Adolfa Hitlera na Księżyc). Jakby jednak nie było, niepodzielnie karmią się odwieczną ludzką ciekawością, pragnieniem odkrywania tajemnic, pogonią za sensacją, bardzo tendencyjnym tłumaczeniem zachodzących w świecie wydarzeń i zmian.

U źródła takiego stanu rzeczy tkwi oczywiście podejrzliwość, nieufność wobec przedstawicieli władz (wcześniej władców), polityków, rządów i ich instytucji, służb specjalnych, wojska, wielkiego biznesu. Nie można zapomnieć również o nieodłącznych  aspektach czysto finansowych i handlowych. Na podstawie spiskowych teorii dziejów powstały niezliczone ilości powieści, opowiadań, publikacji naukowych, seriali, filmów dokumentalnych i fabularnych, audycji radiowych, gazet, komiksów itd…

Książka Jamiego Kinga prezentuje nam cała gamę i różnorodność tego rodzaju zjawisk, pojawiających po dzień dzisiejszy, od tych najgłośniejszych i najbardziej znanych, po te o których słyszało raczej niewielu.

Mamy więc teorie spiskowe dotyczące: czasów najdawniejszych (Sfinks i piramidy egipskie, Hatszepsut), słynnych postaci ( Wolfgang Amadeusz Mozart, Lady Diana), tajemniczych zgonów (Elvis Presley,  Merilyn Monroe), zamachów (John.F Kennedy, Malcom X), zjawisk paranormalnych (Roswell, Kręgi zbożowe), tajnych organizacji ( Iluminaci, Lunarianie), groźnych wirusów (HIV, Ebola), i wielu innych zagadnień.

Książka ta nie jest opracowanie naukowym, w ścisłym znaczeniu tego słowa. Autor prezentuje nam owe zjawiska nie zagłębiając się w nie nazbyt szczegółowo, nie prowadzi również polemiki z zawartymi tam treściami. Ocenę i wiarygodność przytaczanych  argumentów i tez pozostawia samemu czytelnikowi.

Napisana jest prostym, zrozumiałym dla wszystkich językiem, nie przytłacza nas nadmierna ilością faktów, nazwisk i dat.

Jest to lektura, która z cała pewnością pozwoli nam na chwilę oderwać się od codziennych spraw i na chwile zagłębić się w intrygujący świat tajemnic, niewyjaśnionych zagadek i spiskowych teorii dziejów, dawnych i obecnych.

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Replika

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>