Paul L. Maier „Ślad życia, ślad śmierci”

Człek nie wie, co bo bogaci, póki nie straci.

„Ślad życia, ślad śmierci” Paula L. Maiera to po prostu bardzo mądra  i świetnie napisana sensacyjną powieść.   W nawale literatury, która  w takim czy innym stopniu próbuje zmierzyć się z tego rodzaju tematyką, jawi się naprawdę wyjątkowo. Nawet po przeczytaniu i odłożeniu na półkę, kwestie poruszane przez autora kołaczą się gdzieś w naszych umysłach.

Dr. Jonathan Weber znany Harvardzki wykładowca i światowej sławy znawca języków starożytnych, zaproszony zostaje przez znanego mu archeologa do udziału w bardzo ciekawie zapowiadających się wykopaliskach archeologicznych w Izraelu. Nie podejrzewa jeszcze, jak bardzo ta wyprawa zmieni jego życie i postrzeganie otaczającego go świata. W odnalezionym grobowcu znanego z ewangelii Józefa z Arymatei, odnajdują bowiem dowody przeczące biblijnym przekazom o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Autor opierając się i kreując fikcyjne wydarzenie, dotyka tematów niezwykle ważnych, rzekłbym nawet fundamentalnych.  O istotę naszej wiary, jej podwalin , obowiązujących religijnych dogmatów, miejsca człowieka i katolika we współczesnym coraz bardziej zlaicyzowanym świecie. Hipotetyczne odkrycie staje się punktem wyjścia  do rozważań o zdecydowanie głębszym i poważniejszym charakterze: o kondycji Kościoła, sile naszej wiary i tego jak się ona objawia,  o to kim jesteśmy.

Bo co dla nas oznaczał by fakt, iż tak naprawdę  Jezus Chrystus wcale nie zmartwychwstał? Iż mimo swojej niewątpliwej wyjątkowości był zwykłym człowiekiem i tak tez został pochowany? Czy i jak bardzo wstrząsnęło by to podstawami naszej cywilizacji?

Co, obliczu takiego potwierdzenia  stało by się z naszą tożsamością religijną i tym w co wierzyliśmy od urodzenia? Co z Kościołem i jego instytucjami zbudowanym przecież na biblijnych prawdach, milionami nagle zagubionych  wiernych, odwiecznymi etycznymi i moralnymi standardami, teologią, podwalinami nauki, sposobem życia,.

I pytanie najważniejsze… co dalej?

Powieść Paula L. Maiera mimo pewnej naukowej ( wynikające z  przebiegu zdarzeń) stylizacji, napisana jest prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Posiada niezwykle ciekawą i interesującą fabułę, wciągającą intrygę i utrzymaną w niezłym tempie, potrafiącą zaskoczyć akcję. Wszystko to  podparte jest dużą dawką  sugestywnego realizmu i poczucia wiarygodności (bardzo naturalistyczne oddane opisy prac archeologicznych i poszczególnych etapów badań)

Jak więc potoczą się losy jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych świata? Czy prawda o tym wydarzeniu ujrzy światło dzienne? Czy bohaterowie zdecydują się  obwieścić ją światu? Jak zachowają się w obliczu tak ważkiej decyzji,  jak potoczą się ich dalsze losy i wzajemne relacja?

Te pytania,  zostawię oczywiście bez odpowiedzi, nie chcąc nikomu  popsuć czytelniczych odczuć. Jedno jest jednak pewne, książkę naprawdę warto przeczytać i to niezależnie od religijnych, politycznych czy innych przekonań. Niektóre prawdy są ponadczasowe…

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa PROMIC

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>