Paul Roland – „Hitler moja miłość”.

Kobiety w służbie swastyki”.

„Głęboko wierzyły że pomogą Niemcom podbić Europę. Skończyły walcząc i umierając za człowieka,  który cynicznie zdradził je same, jak i ich ideały”.

Prezentowana tutaj lektura Paula Rolanda  jest niebywale interesującym  obrazem hitlerowskich Niemiec oraz samego nazizmu, traktowanego jako polityczno-społeczne  zjawisko oraz  ideologię,  widzianych przez pryzmat kobiet,  których życie, osobiste, rodzinne oraz zawodowe kariery przypadły na okres w którym złowrogi cień swastyki zaczął dominować nad  europejskim niebem.

Mamy przed sobą autentyczne, wsparte bogatą dokumentacją,  historie  kobiet związanych (w takiej czy innej formie) z ruchem nazistowskim i narodowo-socjalistyczną doktryną, nierzadko od samego początku aż po gorzki, choć w pełni zasłużony, koniec. Znajdziemy wśród nich panie osobiście czy też rodzinne związane z Adolfem Hitlerem, jak jego matka, siostra Paula, tragicznie zmarła samobójczą śmiercią kuzynka Geli Raubal (jak twierdzą niektórzy pierwsza, i jedyna, prawdziwa miłość Fuhrera) czy wreszcie ostatnia towarzyszka jego życia a finalnie  również żona, Ewa Braun. Znajdziemy i te, które nie były z nim w żaden sposób spokrewnione, co w żadnej mierze nie przeszkadzało im w pełnym oddaniu  i fanatycznym uwielbieniu jak Magda Goebbels, Gertruda Scholtz-Klink ( przywódczyni Narodowosocjalistycznej Wspólnoty Kobiet) czy  reżyserka Leni Riefenstahl (głośny „Triumf woli”). Pojawią się arystokratki (księżniczka Stephanie von Hohenlohe-Waldenburg-Schillingsfürst, Melitta Schenk Grafin von Stauffenberg, odważne pilotki (Hanna Reitsch), agentki wywiadu (Lilly Stein) członkinie Związku Niemieckich Dziewczyn (żeński odpowiednik Hitlerjugend) czy młode dziewczęta związane z organizacją  Lebensborn. Poznamy, niestety, i te które zapisały się w historii tego okresu jak najgorzej: sadystyczne, obozowe, lekarki  (Herta Oberheuser),  żony esesmanów (Vera Wohlauf Anna Koegel), okrutne strażniczki (Harmine BraunsteinerVera Wohlauf) czy pielęgniarki z „piekła rodem” (Irmhard Huber).

 Dla nich wszystkich Adolf Hitler  stał się wyidealizowanym  i niedoścignionym  wzorem  światowego przywódcy, ojca narodu oraz ucieleśnieniem wszystkich męskich cnót owego czasu. Postacią, która oczarowała  i wywarła  na ówczesnej płci pięknej tak  ogromny wpływ (czasami aż niezrozumiały, zważywszy iż, podobnie jak większość dygnitarzy III Rzeszy, uważał on iż kobieta powinna być w pełni podporządkowana swojemu mężowi) z którego,  w niektórych przypadkach, nawet wobec powojennych procesów denazyfikacyjnych i ujawnieniu  całej porażającej  prawdy o zbrodniach systemu, nie potrafiły się uwolnić.

Niemal wszystkie (choć  pojawiają się w lekturze chlubne, walczące z nazizmem, wyjątki jak Centa Beimer czy Margarete Buber Neuman) połączyła niezachwiana wiara w samego furhera oraz kreowany przez niego nowy światowy ład, w którym to Niemcy (a tym samym i one) odgrywać będą przynależną im, dominującą,  rolę. Światowy ład, zbudowany, dodajmy, na zgliszczach podbitych państw i w oparciu  o niewolniczą pracę milionów tzw. podludzi.

Autor podjął się próby odpowiedzenia na pytanie, co tak naprawdę pchnęło miliony Niemek (i nie tylko Niemek, bo odnajdziemy w książce również przedstawicielki Wielkiej Brytanii, Francji a nawet Żydówki) w ręce nazizmu na którego ołtarzu, złożyły życie swoich ojców, braci, mężów, synów a na końcu  same siebie. Nie chce, naturalnie zdradzać do jakich konkluzji i wniosków doszedł Paul Roland w swojej publikacji ale z pewnością zainteresują one wielu miłośników historii jak  i być może innych naukowych dziedzin jak psychologia, socjologia, nauka o społeczeństwie  itd.

Prezentowana  tu lektura Paula Rolanda „Hitler moja miłość. Kobiety w służbie swastyki” mimo raczej popularnonaukowego  charakteru niesie w sobie naprawdę duży ładunek informacji i wiedzy.

 To naprawdę bardzo dobrze i  merytorycznie  napisany fragment dziejów najnowszych, wsparty licznymi zdjęciami oraz  relacjami świadków, który pozwoli nam wniknąć na chwile  w klimat tamtych strasznych czasów i trochę inaczej spojrzeć na historyczne wydarzenia, rozgrywające na przestrzeni  trzydziestych i czterdziestych lat ubiegłego wieku. Zdecydowanie polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>