Piotr Langenfeld „Kontrrewolucja”

„II wojna światowa nie skończyła się w 1945…”

 Drugi tom wojennego cyklu Piotra Langenfelda, będącego alternatywną wizją europejskiej i światowej historii rozgrywającej się już po kapitulacji hitlerowskich Niemiec. Zrodzony w umysłach radzieckich analityków i wprawiony w ruch fajką  radzieckiego generalissimusa Józefa Stalina podstępny polityczno-militarny plan, zaczyna przybierać realistyczne kształty. Opromieniona nimbem „niezwyciężonej  armii” sowiecka machina wojenna ma w końcu  okazje stać się narzędziem które urzeczywistni odwieczne  marzenia Lenina i innych bolszewickich przywódców o wielkiej ogólnoświatowej rewolucji. Potężne uderzenie jednostek pancernych i zmechanizowany Armii Czerwonej, przy znacznym wsparciu  piechoty ( poprzedzone licznymi działaniami dywersyjnymi ) dzięki niemal całkowitemu zaskoczeniu niedawnych sojuszników, zaowocowało szeregiem szybkich i spektakularnych sukcesów. Lecz nie wszystko idzie tak, jak życzyli by sobie tego radzieccy przywódcy, wojskowi stratedzy i ideolodzy. W podległych im jednostkach Wojska Polskiego wybucha bunt,  zaś zachodni przywódcy powoli zaczynają opanowywać sytuację, przywracając dyscyplinę i ład w podległych sobie wojskach, Generałowie George S. Patton i Władysław Anders, mimo pewnych obiekcji po stronie zachodnich czynników decyzyjnych, szykują się do kontrakcji  i przygotowują  sowietom przykrą niespodziankę. Niestety, ponownie rozpalona żagiew wojny totalnej po raz kolejny podpala Europę, w sposób którego konsekwencji nikt nie nie jest w stanie przewidzieć.

Powracają znani nam już z pierwszej części bohaterowie (pojawiają się też nowi), fabuła staje się coraz bardziej rozbudowana a sama akcja dynamicznie i gwałtownie przyśpiesza. To nadal  pełen dramatyzmu, niezwykle intrygujący w treści, zwłaszcza z naszego współczesnego punktu widzenia, obraz wojny widziany zarówno  z perspektywy politycznych gabinetów (Churchill,Tuman, Stalin) generalskich sztabów (Żukow, Puganow) jak i przysłowiowych żołnierskich okopów , wzbogacony świetną  (i udzielającą  się  czytelnikowi) znajomością rozmaitych historycznych procesów, mechanizmów sprawowania władzy  i dobrym merytorycznym przygotowaniem zagadnień natury politycznej i militarnej.

„Kontrrewolucja” to zdecydowanie  pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników gatunku  military/politycal fiction i  twórczości Piotra Langenfelda, oraz tych wszystkich którzy chcą po prostu poznać ciekawą i świetnie napisaną historię, osadzoną w sensacyjno –wojennej scenerii XX wieku  wraz z  wizją tego jak wszystko mogłaby się potoczyć w innych (teoretycznie przecież możliwych) okolicznościach.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>