Piotr Langenfeld „Czerwona ofensywa”

 „Kiedyś Anders śmiejąc się, powiedział mi, że jeśli jego wojska dostaną się pomiędzy armie niemiecką i rosyjską, to nie będzie mógł się zdecydować, z kim bardziej chce walczyć”   gen.George S. Patton

 Każda historia alternatywna a zwłaszcza te odnoszące się do gatunku  military/politycal fiction stawiają przed autorem niemal nieograniczone możliwości interpretowania historycznych faktów i tworzenia dalszego  biegu znanym nam powszechnie wydarzeniom i wpisujących się w nie postaciom. Nie inaczej jest też w odniesieniu do powieści Piotra Langenfelda  zatytułowanej „Czerwona ofensywa”.

II wojna światowa nie kończy się w maju 1945 roku. Wiecznie żywa od czasów  Lenina idea eksportu czerwonej rewolucji i komunistycznej ideologii  na Zachód  niespodziewanie ma szansę się urzeczywistnić. Na rozkaz Józef Stalina  potężna i zaprawiona w bojach Armia Czerwona przygotowuje się do ataku na swych niedawnych sojuszników, mając zamiar opanować Stary Kontynent.  Kolejny globalny konflikt już za chwile stanie się faktem. Tylko dwaj generałowie, Władysław Anders i George S. Patton są świadomi skali zbliżającego się niebezpieczeństwa, które za chwile zawiśnie nad Europą i Światem. Są również jedynymi którzy nie zamierzają przyglądając się temu bezczynnie…

Powieść zdecydowanie wyróżnia się spośród licznego grona podobnych publikacji doskonałą znajomością historycznych procesów, mechanizmów sprawowania władzy  i dobrym merytorycznym przygotowaniem zagadnień natury politycznej i militarnej. Pełnokrwistymi sylwetkami bohaterów głównych   i pobocznych (ukazanych bez niepotrzebnego patosu i taniej  bohaterszczyzny) oraz bardzo sugestywnymi  opisami  świata przedstawionego a zwłaszcza wojennych batalii i zbrojnych potyczek.

Niezwykle ciekawie ukazana i będąca jedną z wiodących osi powieści sytuacja żołnierzy polskich (z całym bagażem doświadczeń i trudnych wyborów) którzy w zaistniałej  sytuacji znajdują się po obu stronach rodzącego się konfliktu: zarówno  po stronie Ludowego Wojska Polskiego,  sowieckich przybudówek jak i  II Korpusu i wciąż tkwiącego w konspiracji, zmagającego się z nowa władzą, podziemia  niepodległościowego. Niezły pomysł, naprawdę sprawnie wykonanie czyni z tej lektury  przemawiającą do odbiorcy opowieść, która wciąga i trzyma w napięcie od pierwszej do ostatniej strony.

„Czerwona ofensywa” Piotra Langenfelda  zdecydowanie spodoba się wszystkim miłośnikom i entuzjastom wojennych zmagań i pewnych wizji tego jak  znana nam historia mogłaby się potoczyć w innych okolicznościach.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>