Piotr Langenfeld „Plan Andresa”

Kolejny tom powieści ( po”Czerwonej ofensywie” i „Kontrrewolucji”) Piotra Lagenfelda, utrzymany w tak popularnym ostatnio gatunku  political/militarny fiction, zatytułowany „Plan Andersa” i zarazem  kolejna odsłona powojennej wizji rozpalonej nowym konfliktem Europy i Świata. Tym razem, autor skupił się głównie na militarno-wojskowym aspekcie toczących się zmagań, zarówno tych wielkich toczonych na pierwszych liniach frontu jak i tych  tajnych i zakulisowych (niezwykle ważnych i niebezpiecznych). Trochę mniej doświadczymy tu dyplomatycznych zabiegów, politycznych kalkulacji i targów czy nocnych narad w cieniu rządowych gabinetów.  Splot wojennych zdarzeń i powtarzające się niepowodzenia Armii Czerwonej  powodują iż nadszedł w końcu czas na tytułowy „Plan Andresa”, choć szczegółów oczywiście nie zdradzę by nie psuć czytelnikowi przyjemności obcowania z lekturą.

Powracają naturalnie znani nam już z dwóch poprzednich tomów  bohaterowie (pojawią się też nowi), fabuła staje się z każdą stroną coraz bardziej rozbudowana zaś sama akcja zyskuje na dynamizmie i w gwałtowny sposób  przyśpiesza. Autor nadal podtrzymuje pełen dramatyzmu, niezwykle intrygujący w treści (zwłaszcza z naszego współczesnego punktu widzenia), obraz wojny totalnej, wzbogacony znakomitym wyczuciem i znajomością rozmaitych historycznych procesów, mechanizmów sprawowania władzy  i dobrym merytorycznym przygotowaniem zagadnień natury politycznej i militarnej. Powieść zdecydowanie wyróżnia się spośród licznego grona podobnych publikacji pełnokrwistymi sylwetkami bohaterów głównych   i pobocznych (ukazanych bez niepotrzebnego patosu i taniej  bohaterszczyzny) oraz bardzo sugestywnymi  opisami  świata przedstawionego, zwłaszcza wojennych batalii i zbrojnych potyczek.

„Plan Andresa” to zdecydowanie  pozycja obowiązkową dla wszystkich fanów twórczości Piotra Langenfelda  oraz  gatunku, w którym jak widać, pisarz czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”. Również dla  tych wszystkich, którzy chcą po prostu poznać ciekawą i świetnie napisaną historię, osadzoną w sensacyjno –wojennej scenerii XX wieku, wzbogaconą wizją tego jak wszystko mogłaby się potoczyć w innych (teoretycznie przecież możliwych) dziejowych okolicznościach.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>