Remigiusz Mróz „Parabellum. Horyzont zdarzeń”

 Kolejna odsłona pasjonującej  wojennej opowieści o losach braci Zaniewskich wpisanych w rodzący się i trwający  już na dobre drugowojenny konflikt zbrojny. Konflikt, który dla większości Polaków   oznaczał rezygnacje z wcześniejszych życiowych i służbowych planów  na rzecz ratowania bliskich i walki o przywrócenie niepodległości swojej ojczyzny. Znakomicie oddany historyczny rys, dramaturgia wydarzeń, tragizm poszczególnych postaci oraz ciąg przyczynowo –skutkowy  objawiający się  niekiedy skrajnymi  i brzemiennych w skutkach decyzjami,  doprowadza do tego że wraz z naszymi bohaterami po raz kolejny poznajemy rożne ( bardzo często przerażające i zupełnie odczłowieczone ) odlicza wojny. Podobnie jak w cześć pierwszej („Parabellum. Predkość ucieczki”) fabuła oraz obecne w niej wydarzenia obserwujemy z różnej, często skrajnej,  perspektywy co pozwala nam na łatwiejsze objęcie całości powieściowych wątków.  Z jednej strony ogniskuje się ona  wokół rozrzuconych  przez wojnę w różne miejsca Europy braci (wraz z plejadą towarzyszących im postaci) z drugiej strony  niemieckich  oficerów  Wehrmachtu i SS, takich jak poznany wcześniej Christian LeitnerJest to o tyle ciekawe i istotne z punktu widzenia czytelnika iż sama akcja i związane z nią szybko toczące się rozmaite wydarzenia wiodą nas przez Związek Radziecki (Ukrainę), Polskę , Niemcy aż po Francję. Cieszy mnie niezmiernie również fakt iż Remigiusz Mróz  znacznie bardziej rozbudował wątek i postać żydowskiego (?) gangstera „o wielu twarzach”  który jest  moim zdaniem jednym  z najbarwniejszych i najciekawszych drugoplanowych bohaterów cyklu.

Wszystko nadal jest gruntownie przemyślane, merytorycznie zgodne  i właściwie ze sobą współgra. Niezaprzeczalny realizm, uwidoczniony  zarówno w warstwie  historycznej jak i tekstowej wpływa na bardzo dobry i sugestywny odbiór lektury. Warstwa  fabularna, znakomicie oddany klimat i sceneria tego okresu  pozwala nam  lepiej poznać i zrozumieć motywy kierujące naszymi bohaterami, które  wpływają bezpośrednio lub pośrednio na podejmowane przez nich decyzje. Są  atutami ( dodajemy do tego również dynamizm sytuacyjny)  którymi odznaczać się powinna każda solidna  publikacja tego gatunku.

Książka Remigiusza Mroza „Parabellum. Horyzont zdarzeń” jest kolejnym naprawę dobrym kawałkiem  polskiej literatury.  Mam tylko nadzieje iż autor nie każe nam zbyt długo czekać na kolejny tom. Naprawdę polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>