Robert Gerwarth „Kat Hitlera”

Nakładem wydawnictwa Esprit ukazała się  rzetelna i bogato udokumentowana biografia jednej z najbardziej mrocznych  i tajemniczych postaci XX wieku, Reinharda Haydricha.  Był jednym z głównych filarów  nazistowskiego państwa, jego wypaczonej politycznej doktryny i  propagatorem narodowo–socjalistycznej wizji Europy i Świata. Skupił w swoim ręku  ogromna władzę (Szef Służby Bezpieczeństwa SS, Policji Bezpieczeństwa, Tajnej Policji Państwowej –Gestapo, Protektor Czech i Moraw i przełożony Einsatzgruppen-hitlerowskich szwadronów śmierci) którą, wraz z  rozległymi wpływami,  wykorzystał do  wprowadzenia w ruch niespotykanej machiny terroru, przemocy i ludobójstwa  Był bezpośrednio odpowiedzialny  i zaangażowany w zwalczanie prawdziwych i wyimaginowanych wrogów hitlerowskiego reżimu oraz  zbrodniczy program tzw.”ostatecznego  rozwiązania kwestii żydowskiej”, zainicjowany słynną już konferencją w Wennese, 20 stycznia 1942 roku. Opracował, tworzył i nadzorował metody masowej eksterminacji, wcielane potem w życie na  zajętych  terytoriach  Polski i Rosji Sowieckiej. Z książki Roberta Gerwartha wyłania się obraz człowieka bezwzględnego ( wzbudzającego strach nawet wśród współpracowników i członków SS), cynicznego, dokładnego, pełnego niepohamowanej ambicji, fanatycznego,  gotowego w imię partykularnych interesów skazać na śmierć miliony niewinnych ludzi.   Autor na podstawie wnikliwej analizy próbuje znaleźć odpowiedź na nurtujące  badaczy od lat pytania. Co sprawiło iż ten, ponad wszelką wątpliwość, inteligentny, błyskotliwy młody człowiek, rozmiłowany w muzyce (sam grał nieźle na skrzypcach), sporcie, fascynujący się lotnictwem wkroczył na drogę która zaprowadziła go grona największych zbrodniarzy i ludobójców w historii? Jak potoczyły by się jego losy gdyby zamach dokonany przez  czeskich patriotów na ulicach Pragi zakończył się fiaskiem? Czy naprawdę tworzone wokół tej postaci mity, legendy i narosłe z biegiem lat kontrowersje ( dotyczące np: jego żydowskiego pochodzenia czy domniemanego homoseksualizmu) znajdują odbicie w rzeczywistości. Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej  niezwykle ciekawej biografii.

 Książkę  jest starannie  i wieloźródłowo (wystarczy spojrzeć na bibliografią) udokumentowana, wliczając w to zarówno jego karierę polityczna jak i szereg aspektów dotyczących jego życia osobistego i rodzinnego. Znajdziemy tu wiele ciekawostek i rzadko publikowanych faktów z jego przeszłości, wspartych dodatkowo kilkunastoma fotografiami z różnych okresów jego życia. Autor nie skupia się przy tym  na suchym historiograficznym przedstawieniu faktów i wydarzeń dotyczących tego człowieka lecz próbuje wniknąć w  jego warstwę psychiczną, emocjonalną, poznać targające nim wątpliwości, motywy którymi się kierował i sploty okoliczności które wpływały na jego decyzje i takie a nie inne wybory. Wszystko to wpisane w szeroki i rozbudowany polityczny, społeczny, ideologiczny i militarny kontekst tamtych czasów.

 Książkę Roberta Gerwartha „Kat Hitlera” naprawdę dobrze się czyta, napisana jest prostym, zrozumiałym i trafiającym do  czytelnika językiem. Zadowoli z całą pewnością wszystkich którzy interesują się historią XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem nazistowskiej dyktatury i ludzi którzy stali na jej czele.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>