Rory MacLean „Berlin. Miasto z wyobraźni”

„Nie ma miasta, które tyle razy wznosiło się na szczyty potęgi, by potem opaść na samo dno. Stolica żadnego kraju nie budziła takiej nienawiści, strachu i miłości. Żadne miasto nie zostało tak dotkliwie doświadczone w ciągu pięciuset lat konfliktów, od wojen religijnych do zimnej wojny, żadne nie było  stale w ognisku toczonych w Europie walk ideologicznych”

Kolejny zbiorowy portret  europejskiego miasta prezentowany nam w znakomitym cyklu Wydawnictwa Magnum. Po Amsterdamie i Rzymie  przeszedł czas na Berlin. Wyrazisty, fascynujący, wielobarwny i różnorodny  obraz  niemieckiej stolicy  w której wciąż wiele zostało  do odkrycia. Niezwykle interesujący, zwłaszcza z naszej nadwiślańskiej perspektywy, który ze względu na rożne dziejowe i polityczne naleciałości,  mimo geograficznej bliskości  wciąż pozostaje mało znany. Dziś, w dobie jednoczącej się Europy,  zmieniającej się  geopolityki, mentalności, światopoglądów i  wszelkich utrudnień ekonomicznych i turystycznych mamy w końcu okazje to zmienić. Burzliwe dzieje miasta ukazane są na przestrzeni wieków  w określonym właściwym mu kontekście historycznym, polityczno, społecznym,  kulturowym, umysłowym  i artystycznym. Pokazuje  jak miasto zmieniało się i ewoluowało w rożnych kierunkach od średniowiecza po czasy współczesne przez pryzmat  jego mieszkańców i ludzi którzy mieli wpływ (czasami niebagatelny) na jego dzieje, rozwój, charakter, określony wizerunek a niekiedy i upadek. Postaci które pozostawiły tu na zawsze swój świat  i określoną cząstkę siebie: arystokratów, polityków, wojskowych, artystów, pisarzy, architektów, ideologów, władców. Znajdziemy wśród nich osoby powszechnie znane, choć nie zawsze pozytywne ( Fryderyk Wielki, Marlene Dietrich, Albert Speer, Joseph Goebels, David Bowie) oraz takie  o których słyszało znacznie mniej przeciętnych odbiorców (Karl Friedrich Schinkel, Bertold Brecht, Dieter Werner, Else Hirsch itd.)

 Naznaczone historią, wojną, ideologią, religią, okresami wielkich wzlotów oraz  tragicznych okupionych  zniszczeniem i krwi upadków, które na przestrzeni wieków stało się jego udziałem. To dzieje jednego z najważniejszych europejskich miast i stolic  które warto odkryć na nowo.

Książka Rory Maclean z całą  pewnością nam w tym pomoże.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>