Sebastien de Castell, „Ostrze zdrajcy”

 

 

 „Dziś każdy arystokrata jest tyranem, każdy rycerz- bandytą, a jedyne, czemu można ufać to ostrze zdrajcy”.

Czasami w natłoku poważnej literatury faktu, która niekiedy przetłacza nas podejmowaną problematyką ( bardzo trudną i bolesną), która szarpie i porusza naszymi  emocjami, mamy ochotę oderwać się na chwile i  popuścić wodze swojej wyobraźni. Pozwolić naszym zmysłom, choć na chwilę,   poszybować z dala od rzeczywistości i zagłębić się w fascynujący świat wielkiej magii, bohaterskich herosów, szalonych władców,  okrutnych wiedźm,  tajemniczych istot i niespotykanych zjawisk.

Jeśli przy okazji  będzie to coś naprawdę dobrze napisanego, klimatycznego,  z wciągającą fabułą,  interesującą intrygą i dynamiczna akcją,  która potrafi nas zaskoczyć,  to tym lepiej dla nas.

Jedyną z takich właśnie pozycji jest powieść fantasty Sebastiena de Castellego, zatytułowana „Ostrze zdrajcy”. Przenosi nas  w mityczną krainę, (przypominająca trochę nasze, późne średniowiecze czy początek renesansu)  w której, po zamordowaniu króla, żołnierze jego elitarnej gwardii, zwani Wielkimi Płaszczami  (Falcio val Mond i jego towarzysze Kest i Brasti) wierni złożonej obietnicy, wykonują ostatnią zleconą przez umierającego monarchę misję, czekając na okazję do zemsty i odzyskania dawnej pozycji.

Wyzwanie z którym będą musieli się zmierzyć (trafi się, przy okazji, również, kilka innych)  i któremu będą musieli sprostać  nasi bohaterowie, stanie się główną osią opowieści,  tworzącą barwną historie o honorze, przywiązaniu, poświęceniu, oraz  dziwnie splatających się ludzkich losach. O  zawiłościach ludzkich charakterów, wielkich i małych namiętnościach, tęsknotach, dylematach, oraz odpowiedzialności jaką niesie za sobą władza, w każdej postaci. Również o przeszłości, z której czasami nie sposób się wyzwolić i trudnych decyzjach, które niezależnie od konsekwencji, po prostu trzeba podjąć…

Wraz z rozwojem fabuły, wychodzą na jaw, coraz to nowe informacje dotyczące postaci oraz  ich wcześniejszych losów, które w sposób istotny wpływają na odbiór ich literackich kreacji oraz zrozumienie motywów, którymi kierują się podejmując swoje wybory.

Nie zabraknie, przy tym, oczywiście, spisków, tajemnic i zakulisowych działań oraz  znakomicie oddanych scen walki, zarówno w wersji typowych pojedynków jak i bardziej rozbudowanych. starć zbrojnych. To, bez wątpienia,  jeden z ważniejszych atutów, prezentowanej tutaj lektury.

Wszystkie te elementy   składają się na naprawdę dobrze napisaną (płynnie prowadzona narracja zaś mocne i mroczne akcenty, łagodzone  humorem słownym) barwną, rozbudowaną i prawdziwie epicką opowieść, która wciąga nas bez reszty, trzymając za przysłowiowe gardło, niemal od pierwszej do ostatniej strony.

Z tych oto względów „Ostrze zdrajcy” Sebastiena de Castellego zasługuje na naszą wyjątkową uwagę, zaś samo nazwisko autora warte jest zapamiętania. Szczególne iż, jak słyszymy, mają się już wkrótce ukazać kolejne tomy  powieści. Polecam.

 

 

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>