Simon Scarrow „Przepowiednia”

„Dowody zaciętości z jaką walczono, widać było na całym pokładzie: ciała martwych żeglarzy leżały w kałużach krwi rozpływających się wolno po wygładzonych stopami deskach. Pomiędzy nimi można było doliczyć się ponad dwudziestu poległych piratów. Obrońcy wpadali zazwyczaj w panikę, widząc  wyjącą armię wdzierającą się na  pokład ich statku. Rzucali broń i poddawali się, zanim doszło do walki. Tym razem jednak było inaczej…”.

Centurionowie II Legionu Katon i Marco wracają po raz kolejny w kontynuacji kultowego już  rzymskiego cyklu ” Orły Imperium”,  tym razem w odsłonie zatytułowanej „Przepowiednia”.  Po dramatycznych przeżyciach związanych z podbojem Brytanii oddelegowani zostają do Rzymu w celu otrzymania nowego wojskowego przydziału. Myliłby się jednak ten który wróżyłby im pełne spokoju, odpoczynku i lenistwa dni. Wracają  dawni  wrogowie (Narcyz, Witeliusz) a wraz z  nimi kolejna niebezpieczna intryga i karkołomne zadanie w które zostają wplatani nasi bohaterowie. W ręce przywódcy  pirackiej floty  trafia skrzynia z z tajemniczymi zwojami,  których zawartość może raz na zawsze zmienić losy cesarstwa. Ich odzyskanie oraz likwidacja  ukrytego wśród licznych wysp rozbójniczego gniazda, staje się wiec zdaniem ze wszech miar priorytetowym. Misja odzyskania cennej przesyłki spada oczywiście (jak możemy się domyślać) na barki Katona o Marco. Rozpoczyna się śmiertelny wyścig z czasem…

 Simon Scarrow tym razem odsłania przed czytelnikiem inną,  mniej znaną rzymska formację, czyli flotę. Po znakomitych opisach wojennych kampanii słynnych rzymskich legionów oraz tego czym one były i jak funkcjonowały (taktyka, strategia, organizacja, uzbrojenie) przyszła pora na wielkie morskie bitwy,  abordaże, taranowanie i palenie okrętów oraz brutalne i  bezpardonowe  walki na śliskich od krwi pokładach. To zupełnie nowe doświadczenie i perspektywa z której spoglądamy na ten niezmiernie interesujący wycinek historii.

 Książka trzyma solidny poziom poprzednich części cyklu, zarówno jeśli chodzi o aspekty merytoryczne (znajomość historycznych, tym razem morskich,  realiów epoki) jak i typowo literackie. Sprawnie i ciekawie prowadzona narracja, dynamizm sytuacyjny, przeplatany nutą nieprzewidywalności, świetne dialogi, łatwość łączenia literackiej fikcji z prawdziwymi wydarzeniami i ogólna spójność powoduje że otrzymujemy ( po raz kolejny) porządną historyczno- przygodową powieść najwyższej noty, która pochłania nas bez reszty.  „Przepowiednia” jest więc kolejną, w dorobku tego pisarza, świetnie napisaną historyczną opowieścią ,  która nam czytelnikom daje  unikalną możliwość zagłębienia się, choć na małą chwilę, w  fascynujący klimat wielobarwnego świata który już bezpowrotnie przeminął… Polecam z czystym sercem.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>