Simon Scarrow „Centurion”

“Gdy nad portem zapadł zmrok, dowódca kohorty spoglądał w dół ostrego zbocza ku rzece. Eufrat spowijała rzadka mgła.[…] Na te myśl, centurion Kastor poczuł jeżące mu się na karku włoski. Owinął się szczelnie płaszczem, zwęził oczy w szparki i zapatrzył się na ziemie leżące na drugim brzegu rzeki . To było terytorium Partów”

To już ósma, w kolejności, odsłona losów  dwójki zaprawionych w bojach, rzymskich centurionów II Legionu,   Katona i Marko  wpisana w znakomity rzymski cykl powieści Simona Scarrowa zatytułowany „Orły imperium”.

 Autor konsekwentnie i z niezaspokojonym apetytem wiedzie nas ku kolejnym zbrojnym bataliom,  toczonym przez rzymską armię na rożnych, wciąż zmieniających się, teatrach wojny rozległego  cesarstwa.  Tym razem, zarówno fabuła jak  i akcja powieści toczą się wokół zbrojnej konfrontacji  z potężnym i wpływowym  imperium Partów, zaś zarzewiem konfliktu staje się niewielkie, lecz bogate królestwo Palmiry,  od dawna będące kością niezgody w polityce obu potęg. Podstępne zajęcie pogranicznego  fortu na Eufratem i rzeź rzymskiego garnizonu, staje się kroplą która przechyliła czarę goryczy  i pogrzebała  utrzymujący się jeszcze kruchty i iluzoryczny pokój.

 Książka trzyma solidny poziom poprzednich części cyklu, zarówno jeśli chodzi o aspekty merytoryczne (znajomość historycznych realiów opisywanego okresu,   tutaj dodatkowo wzbogacona  o wiedzę dotycząca Bliskiego Wschodu) jak i typowo literackie. Sprawnie i ciekawie prowadzona narracja, dynamizm sytuacyjny, przemyślane dialogi, łatwość łączenia literackiej fikcji z prawdziwymi wydarzeniami i ogólna spójność powoduje że otrzymujemy ( po raz kolejny) porządną historyczno- przygodową powieść wysokiej  noty, która pochłania nas bez reszty.

 Pozycja ta  jest też niejako kwintesencją tego, czym ekscytowaliśmy się  czytając poprzednie tomy: wielobarwnością i niemal drobiazgowymi opisami miejsc i zdarzeń, kipiącymi od emocji kreacjami bohaterów, pełną niespodzianek i nagłych zwrotów  dynamiczną  akcją, oraz  ukazaniem wojny we  wszelkich możliwych jej krwawych aspektach (oraz specyfikę walk rożnych rodzajów wojsk i narodowości tego regionu) wraz z całą gamą towarzyszach temu uczuć.

Dowódca pierwszy dotarł do wzniesionej na placu barykady z przewróconych wozów i belek. Rąbnął tarczą o wywrócony stragan, potem dźgnął powietrze nad nim włócznią, starając się przyszpilić najbliższego przeciwnika. Mężczyzna odskoczył jednak, schował się za tarczą i wymierzył cios mieczem w drzewce włóczni próbując wytrącić broń z ręki gwardzisty. Tymczasem dowódcę  wsparli z obu stron  greccy najemnicy rażąc chowających się za barykadą grotami włóczni …”

 Powieścią „Centurion” Simon Scarrow znów udowadnia iż  jest prawdziwym mistrzem gatunku, który  jak nikt inny potrafi tchnąć życie w świat dawno minionych dziejów.

Polecam wszystkim miłośnikom dobrej powieści historycznej.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>