Simon Scarrow „Polowanie”


Simon Scarrow już po raz trzeci zabiera nas w historyczną (pełną ekscytujących i zaskakujących zwrotów akcji) opowieść wplecioną w brutalny i krwawy podbój Bretanii. Przenosi nas w ciekawy, złożony i wielobarwny świat starożytności, szczególnie uwidoczniony  w zestawieniu cywilizacji rzymskiej  z brytyjską wspólnotą plemienną.

Podobnie jak w dwóch poprzednich tomach motorem napędowym i  główną osią powieści jest ukazanie losów centuriona Marco i optiona Katona wplecionych w ciąg toczących się na wyspie wojennych wydarzeń. Tego jak krwawa kampania  wpływa  na łączące ich wzajemne relacje a  w konsekwencji na zdarzenia którymi są uczestnikami lub tez mają na nie bezpośredni wpływ. Tego jak odnajdują się w ciągle niezmieniającej się trudnej rzeczywistości i  jak dojrzewają w obliczu wszechogarniającej pożogi, śmierci i cierpienia.
 Nie zabraknie oczywiście szczeku mieczy, jęku konających, huku zderzających się tarcz, ucieczek, zasadzek, oblężeń, wielkich scen batalistycznych, pełnych odwagi i szaleńczej brawury potyczek. Mimo doznanych porażek plemiona Brytów świadome rozlicznych  zagrożeń związanych z rzymska okupacją (niewola, daniny i zagłada znanego im świata) stawiają bardzo twardy i ofiarny opór. Armia inwazyjna mimo ogromnej  i przytaczającej jak na owe czasy przewagi technologicznej oraz  znakomitemu wyszkoleniu i twardej dyscyplinie ciężko okupia każdą pięć zdobywanego terytorium. Sytuacje dodatkowo gmatwa  fakt iż za sprawą przypadku  los stawia na drodze zdobywców tajemnicze i siejące grozę (nawet wśród swoich pobratymców) bractwo czarnych Druidów. To właśnie oni przetrzymują jako zakładników ocalałą z katastrofy morskiej rodzinę naczelnego wodza armii rzymskiej Aulusa Plaucjusza. Misja ich uwolnienia, związana z wtargnięciem w głąb nieprzyjacielskiego terytorium będzie iście samobójcza ale dwójce legionistów którzy się jej podjęli (oczywiście Marko i Katon) wojenne kampanie już dawno wyleczyły ze złudzeń co do swojej długiej i spokojnej starości.  W towarzystwie  pary miejscowych zwiadowców, dodatkowo komplikujących już i tak niewesołą sytuacje, wyruszają na wyprawa której stawką jest życie niewinnych, honor legionu i ich samych.

Powieść Simona Scarrowa „Polowanie” to kolejna świetnie napisana odsłona pasjonującej i dynamicznej historii  dającą nam  możliwość zagłębienia się, choć na małą chwilę, w  fascynujący klimat świata który już bezpowrotnie przeminął.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>