Simon Scarrow „Gladiator”

Wydawać by się mogło iż po dramatycznych wojennych przejściach, jakie stały się udziałem  dwójki naszych bohaterów (centurionów Katona i Marco) podczas  kampanii przeciw Partom,  nastąpi w końcu upragniony czas odpoczynku i spokoju.  Nic bardziej mylnego. Statek, który bezpiecznie miał dowieść ich do Rzymu, podczas gwałtownego sztormu rozbija się o dotkniętą potwornym trzęsieniem ziemi  Kretę. Jakby nieszczęść było mało, ogromne zniszczenia które objęły wyspę, powodując śmierć wielu jej mieszkańców (w tym rządzących prowincją wysokich rzymskich przedstawicieli ) i ogólne zamieszanie, spowodowały wybuch powstania niewolników na którego czele  stanął tajemniczy i bezwzględny gladiator Ajaks.  Jak się więc łatwo możemy domyślić, konfrontacja naszych dzielnych legionistów, których los po raz kolejny postawił na czele ocalałych rzymskich sił, z coraz bardziej zorganizowaną armią buntowników jest już tylko kwestią czasu.

 Przyjaźń Katona i Marco, zahartowana w boju i trudzie żołnierskiego  życia,  czasami szorstka i niełatwa, nadal jest główną osią powieści, wyznacznikiem toczących się wydarzeń i punktem wokół którego skupiają się wszystkie ważniejsze powieściowe wątki: osobiste, historyczne, obyczajowe, etyczne  i inne.  I po raz kolejny wystawiona  zostaje też na ciężką próbę.

Wśród wojennej pożogi,  napisanych z rozmachem scen batalistycznych, bitewnych odgłosów i ludzkich dramatów, autor kreuje opowieść  która wciąga nas bez reszty. Duża  w tym zasługa niezwykle dynamicznej akcji, ciekawej intrygi, bohaterów, których mimo oczywistych mankamentów  nie sposób nie lubić  oraz  bogactwa świata przedstawionego. Całość podparta naprawdę gruntowną i  dogłębną merytoryczną wiedzą, dotyczącą opisywanych historycznych wydarzeń i realiów epoki, ale to w przypadku tego pisarza jest  już  godna naśladowania normą. Wszystko to daje poczucie dużej wiarygodności, co w oczywisty sposób przekłada się na samą treść i  jej właśnie taki a nie inny czytelniczy odbiór. Lektura, mimo iż znajdziemy tu szereg postaci i wątków  nawiązujących do poprzednich tomów cyklu, doskonale  sprawdza się jako samodzielna  oderwana od całości powieść i tak też może być traktowana.

„Gladiator”  Simona Scarrowa  jest kolejną  świetnie i bardzo rzetelnie  napisaną przygodowo -wojenna opowieścią, wchodzącą w skład cyklu „Orły Imperium”, którą znakomicie się czyta i która naprawdę działa  i porusza naszą wyobraźnie.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>