Skousen W. Cleon „Komunista obnażony”.

Nikt nie ma lepszych kwalifikacji do tego, aby omówić zagrożenie, jakie dla naszego narodu stanowi komunizm. Będziecie zaniepokojeni, będziecie dobrze poinformowani i będziecie zadowoleni, że go wysłuchaliście”.
Prezydent Ronald Reagan

O komunizmie  na przestrzeni ostatnich dekad napisano naprawde wiele, wiele i różnie, w zależności od poziomu wiedzy autorów, dostępu do źródeł, zaangażowania  i politycznych sympatii. Niewiele jest jednak wśród nich pozycji, które traktują owo zjawisko w sposób tak kompleksowy,  analityczny, merytoryczny i wielowątkowy jak  prezentowana tu książka  W. Cleona Skousena zatytułowana  „Komunista obnażony”. O jej niezwykłej wartości niech świadczy również fakt  iż mimo tego że została napisana  w 1958 roku (siłą rzeczy więc  nie mogła opisać dalszego rozwoju  tej zbrodniczej ideologii) nic nie straciła na swojej aktualności  i ponadczasowego przesłania, jakże  trafnie przewidując iż stanowić ona będzie największe zagrożenie dla cywilizowanego świata ery  XX wieku. 

W. Cleon Skousen potraktował problematykę komunizmu  w sposób niezwykle  szeroki i rozbudowany,  traktując ją   zarówno jako ideologię (stopniowo ewoluującą i,  jak się przekonamy, wypaczająca podstawowe założenia)  lecz również  konkretny  system polityczny  wpisujący się w historię, ekonomię, gospodarkę, religie, kulturę oraz   szereg zagadnień natury społecznej czy obyczajowej. 

Autor stworzył  wszechstronne  dzieło, które miało stać się wykładnią wiedzy o tej tematyce  oraz  uświadomić społeczności międzynarodowej (początkowo amerykańskiej, gdyż do niej pierwotnie było skierowane)  jak wielkie zagrożenie niesie komunizm  dla zachodniego systemu wartości i zachodniego stylu życia. Odsłonił, przy tym, (w sposób bardzo przekonujący i zrozumiały) całą istotę ideologii, która tak  brutalnie  wpłynęła na geopolitykę ówczesnego świata.

„Komunista obnażony” odsłania całą historię komunizmu, jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Od przejęcia przez komunistów Chin, Korei, Rosji i ONZ po fascynujące historie Algera Hissa, Whittakera Chambersa, Elizabeth Bentley i generała Douglasa MacArthura”.

Wśród wielu poruszanych przez autora tematów najciekawszymi były dla mnie te odnoszące  się do życiorysów  ideologicznych twórców komunizmu : Karola Marksa I Fryderyka Engelsa, twórców wiekopomnego dzieła czyli „Manifestu”, narodzin ruchu rewolucyjnego   w Rosji, bardzo  mało znanej  działalności Komunistycznej Partia Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz ekspansji ruchów komunistyczne po II wojnie światowej w Europie i na Świecie.

Książka „Komunista obnażony” jest niesłychanie ważnym głosem w toczącej się dyskusji o naszej  historii najnowszej.

Gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>