Stanisław Szelichowski „Motoryzacja w Polsce”

 Nakładem Wydawnictwa Carta Blanca ukazała się prawdziwa gratka dla  wszystkich miłośników i entuzjastów czterech kółek, zwłaszcza w  naszym rodzimym wydaniu.

Stanisław Szelichowski zabiera nas w fascynującą podróż po dziejach naszej motoryzacji, od jej zarania w pierwszych latach niepodległości, aż po czasy współczesne. Pokazuje szczególne etapy rozwoju tej gałęzi przemysłu,  tego jak kształtowała się ona w różnych dekadach,  w obliczu zawirowań, politycznych, ekonomicznych i społecznych, jakich nie szczędził nam wiek dwudziesty. Opisuje samochody osobowe, ciężarowe, pojazdy tworzone dla wojska, autobusy, motocykle oraz dynamicznie i twórczo rozwijającą się polską myśl techniczną, konstrukcyjną i projektową (a na tym polu poszczycić się mogliśmy naprawdę dużymi sukcesami).

Znajdziemy w tej publikacji znane nam wszystkim doskonale modele samochodów i motocykli takie jak: Warszawa, Syrena, Jelcz, Polonez, licencyjny Fiat czy kultowy już Junak oraz takie o których niewiele osób wie i pamięta: Mikrus MR 300, Polski Fiat 618, Żubr, motocykl Podkowa 98. Prawdziwymi perełkami jest jednak cała gama samochodów o bardzo nowatorskich jak na swoje czasy rozwiązaniach technicznych, które zostały w sferze prototypów i nigdy niestety (z różnych oczywiście powodów) nie weszły do masowej produkcji. Zupełnie zjawiskowa Syrena Sport, wyprzedzający swoje czasy Beskid, Warszawa 210, Smyk, Gacek, Odra 042 czy Polski Fiat 125p Coupe i wiele wiele innych.

Oprócz niewątpliwych walorów tekstowych i poznawczych, trzeba naprawdę pochwalić znakomite wydanie tej publikacji: porządna twarda oprawa, znakomita jakość papieru i druku, bardzo dobre, przejrzyste i wyraźne zdjęcia.

 Książka Stanisława Szelichowskiego „Motoryzacja w Polsce” to bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla fanów motoryzacji (tych zapewne przekonywać nie muszę) lecz również dla szerszego gremium czytelników, gdyż ta  historia to również odbicie losów Polski i wybitnych Polaków: konstruktorów, inżynierów, mechaników, projektantów, których pomysły i wizję miały duży ( choć bardzo często niewykorzystany) wkład w światowy rozwój tej gałęzi przemysły.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Carta Blanca

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>