S.Zasada „Niewyjaśnione fakty II wojny światowej”

Ogromna ilość publikacji i doniesień medialnych dotyczących różnych sekretów i tajemnic, osnutych wokół wydarzeń i postaci II wojny światowej  świadczy niezbicie  o tym że mimo prawie siedemdziesięciu  lat które minęły od zakończenia tego najstraszliwszego konfliktu XX wieku wiele została jeszcze do odkrycia i wyjaśnienia.   W nurt ten wpisuje się również prezentowana  tu publikacja Stanisława Zasady zatytułowana „Niewyjaśnione fakty II wojny światowej”. Czym różni się ona od innych podobnych książek tego typu? Przede wszystkim tym, że na jej kartach oprócz tak szeroko znanych, wielokrotnie opisywanych, komentowanych i rozbieranych na przysłowiowe czynniki pierwsze wydarzeń jak: obrona Westerplatte, zamach na Adolfa Hitlera w Wilczym Szańcu 20 lipca 1944 roku czy  katastrofa Gibraltarska, zakończona śmiercią Władysława Sikorskiego, prezentuje nam te o których słyszało zdecydowanie mniej osób. Poznamy historie Otto Schimka, młodego Austriaka i żołnierza Wehrmachtu które za odmowę strzelania do polskich cywili skazany został na karę śmierć (po wojnie na prośbę lokalnej polskiej społeczności jego rodzina zrezygnowała z ekshumacji i przeniesienia grobu do Niemiec). Przymrzyjmy się walce  i motywom które kierowały majorem Henrykiem Dobrzański, legendarnym „Hubalem” oraz próbom stworzenia separatystycznego państwa tatrzańskich  górali tzw. Goralenvolku. Dowiemy się więcej o dramacie tysięcy uchodźców zatopionego na wodach Zatoki Gdańskiej niemieckiego statku pasażerskiego„Wilhelm Gustloff” oraz bestialskiej pacyfikacji niemieckiej wsi Nemmersdorf, dokonanej przez żołnierzy Armii Czerwonej. Również o  strasznych przeżyciach  całego  pokolenia i osobistej tragedii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poety i powstańca warszawskiego oraz kulisach  pierwszej brawurowej ucieczki z Auschwitz dokonanej przez Tadeusza Wiejowskiego. Oczywiście w książce Stanisława Zasady wydarzeń tych jest zdecydowanie więcej ale nie będę ich tu naturalnie  wymieniał by nikomu nie popsuć przyjemności obcowania z ta lekturą.

Trzeba tutaj nadmienić iż pozycja jest bardzo dobrze i solidnie  wydana ( duży plus w stronę Grupy Wydawniczej Publicat) wliczając w to porządną twardą okładkę, dobrą jakość papieru i druku oraz wzbogacające i dokumentujące zawarte w niej treści dziesiątki niekiedy bardzo unikatowych zdjęć.

Książka Stanisława Zasady „Niewyjaśnione fakty II wojny światowej” to znakomita pozycja dla wszystkich interesujących się  historią najnowszą, ze szczególnym odniesieniem do jej  wciąż niewyjaśnionych fragmentów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>