Steven Erikson Bramy Domu Umarłych

 Bogini wstrzymała oddech i wszystko zamarło……

Opowieść z Malazjańskiej Księgi Poległych to wielowątkowa powieść o losach Imperium Malzjańskiego i wojnach jakie toczy, zarówno w odniesieniu do podbojów jak i konfliktów wewnętrznych. Podświadomie nasówa się skojarzenie z inną znanym nam z historii potęgą militarną i gospodarczą, która z półwyspu apenińskiego rozrosła się gigantycznie na Afrykę, Azję i niemal całą Europę, o Imperium Rzymskie. But legionów zagościł niemal wszędzie, bezlitośnie i  krwawo znacząc świat podbitych plemion, narodów i państw. Kontakt z rzymską cywilizacją przyczynił się również o czym dziś mniej się pomięta( choć z punktu widzenia podbitych trudno się dziwić) do rozwoju handlu, budowy dróg, mostów akweduktów, kanalizacji, rozwoju nauki i sztuki, nowych technologii. Steven Erikson pokazuje te oba oblicza, lecz również walką o władzę, okrucięstwo, chciwośc, zdradę, dbałość jedynie o własne interesy, brak poszanowania dla jakichkolwiek zasad i wartości. Tu aż roi się od intryg, dyskusję częściej zastępuje trucizna, sztylet lub pchniecie mieczem.

Lecz to nie jedyna płaszczyzna na której toczy się akcja Bramy Domu Umarłych. Poznajemy szamanów, magów, pradawnych bogów, zmiennokształtnych i wiele innych pozaziemskich istot, z których każda ma tu własny interes do ubicia. Światy te przenikają się nawzajem, oddziaływują na siebie wywierającwpływ na rzeczywistość i przyszłość. To opowieśc o wojnie i o wszystkich którzy żyją z wojny i dla wojny.

Akcja powieści rozpoczyna się w chwili gdy osłabione konfliktami wewnętrznymi Imperium Malazjańskie chwieje się w posadach. Co gorsze, na świętej pustyni Raraku wybucha bunt zaś armie jasnowidzącej Sha’ik podbijają kolejne miasta i wycinają w pień wierne cesarzowej garnizony.

Zaczyna się TORNADO APOKALIPSY od dawna przepowiadane powstanie przeciw cesarstwu.

Przyłącz się do rebelii lub giń, alternatywa jest prosta.

Lecz nie dla WSZYSTKICH……….

Powieść Stevena Eriksona Bramy Domu Umarłych jest po prostu znakomita i trudno się od niej oderwać.

 

 

3 komentarze to “Steven Erikson Bramy Domu Umarłych”

  1. Tomek pisze:

    Strona warta odwiedzenia.

  2. Natalia pisze:

    Tytuły warte przeczytania

  3. wojciech pisze:

    Super stronka warta obejrzenia

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>