Sven Hassel „Koła terroru”

 „Znaliśmy się na anatomii jak lekarze. Nawet na ślepo wiedzieliśmy, w którym miejscu strzał albo cios nożem wywoła największy ból. Pod kamieniami usiadł szatan i uśmiechał się”

 27 karny pułk pancerny Wehrmachtu, tu trafiają wszyscy którzy nie zmieścili się w normach i ramach nazistowskiego systemu i ideologi, lub po prostu mieli pecha. Wolnomyśliciele, komuniści, zdegradowani oficerowie, dezerterzy, homoseksualiści i wielu innych, którzy w taki czy inny sposób podpadli hitlerowskim władzom. Nieważne kim byłeś wcześniej: generałem, partyjnym dygnitarzem czy zwykłym szeregowcem, po morderczym treningu(o ile go przeżyjesz), staniesz się częścią gotowego do walki oddziału szturmowego.

FRONT WSCHODNI CZEKA!!!

Kolejna odsłona znakomitej powieści wojennej przedstawiającej losy grupki żołnierzy karnego batalionu Wehrmachtu( Svena, Małego, Porty, Starego, Legionisty i innych), którzy wbrew wszystkiemu i wszystkim próbują ocalić swoje życie. To obdarty z patosu i bohaterstwa, pokazany w wielu aspektach, obraz straszliwej wojny i tego co potrafi uczynić ona z człowiekiem

„ Kto zrobił z niego taką bestię? Jego matka? Przyjaciele? Szkoła? Nie. Totalitarny rząd, koszarowy dryl, wojskowi fanatycy z ich nadętymi ideałami walki za ojczyznę.[…] Możesz poradzić sobie tylko będąc twardym i brutalnym. Jeśli zaczniesz się zastanawiać nad jakimiś humanitarnymi ideałami to będzie po tobie”.

Okrutny, krwawy i pełen realizmu spektakl widziany oczami zwykłego szeregowego żołnierza.

TU NIKT NIE WALCZY O IDEAŁY, TU GRA TOCZY SIĘ O ŻYCIE!!!

Książkę czyta się bardzo dobrze, posiada prosty, mocno nacechowany emocjami język, wzbogacony typowymi żołnierskimi określeniami i nie stroniący od wulgaryzmów. Postacie wykreowane przez aurora są świetnie scharakteryzowane, niesłychanie barwne i co urzekło mnie najbardziej bynajmniej nie kryształowe. Doskonale wpisują się w klimat i koloryt przedstawionych zdarzeń. Posiada ciekawą fabułę, dynamiczną wciągająca akcję i właściwie stopniowane napięcie, czyli wszystko to co zapewni czytelnikowi godziny niezapomnianych wrażeń.

Prawdziwa i świetnie napisana powieść wojenna, coś dla prawdziwych mężczyzn.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Instytutu Wydawniczego ERICA

2 komentarze to “Sven Hassel „Koła terroru””

  1. Książkówka pisze:

    I znów wstrzeliłeś się w mój gust. 🙂

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>