Sven Hassel „Królestwo piekieł. Powstanie warszawskie”

 „Nie odczuwaliśmy radości, obserwując długi szereg powstańców idących do niewoli. To byli dobrzy żołnierze i nie życzyliśmy im złego losu”

 Mamy przed sobą kolejną znakomitą powieść wojenną pióra Svena Hssela, duńskiego autora którego życiowe losy rzuciły w wir walk II wojny światowej w Karnym Batalionie Wermachtu. Możemy przyjrzeć się bezsensowi wojny i niesłychanemu okrucieństwu jakie ona rodzi, oczami jej uczestnika i świadka. Nie znajdziemy tu patetycznych opisów bohaterstwa ani walki o wielkie ideały. To krwawy i niezwykle brutalny spektakl w wykonaniu grupki niemieckich żołnierzy którzy chcą jedynie przeżyć kolejny dzień. Po pięciu latach wojny, stali się zimnymi i przerażająco skutecznymi zawodowcami. Nie wierzą w nazistowska propagandę, wielkoniemieckie ideały, Adolfa Hitlera i Naczelne Dowództwo. Wojenna rzeczywistość wyleczyła ich z nich bardzo szybko i gruntownie. W swej żołnierskiej wędrówce widzieli już tak wiele ludzkiego cierpienia, zła i śmierci (którą sami również zadawali), iż niewiele jest na tym świecie rzeczy, które zdolne są ich zadziwić. Zgorzkniali, wypaleni i wyprani z emocji, próbują ocalić resztki człowieczeństwa.

JEŚLI PIEKŁO ISTNIEJE, TO ONI ZWIEDZILI JE CAŁE…

To właśnie bohaterowie powieści, barwni, nietuzinkowi, świetnie wykreowani i scharakteryzowali przez pisarza, stanowią największy atut powieści. Doskonale wpisują się w jej klimat i wojenny koloryt.

Wraz z nimi bierzemy udział w ciężkich walkach toczonych na terenie naszego kraju, oglądamy dramat powstania warszawskiego, zagładę stolicy i jej mieszkańców.

Nie było już nic do zniszczenia, wszystko zostało spalone. Pozostali mieszkańcy byli mordowani, zaś ocalałe budynki wysadzono w powietrze”.

Książka jest świetnie napisana, posiada prosty mocno nacechowany emocjami ( co oczywiście zrozumiałe) język, wzbogacony typowymi żołnierskimi określeniami i nie stroniący od wulgaryzmów. Charakteryzuje się ogromnym realizmem, znajomością historycznych wydarzeń i realiów II wojny światowej. Ma świetne dialogi, ciekawą fabułą, zaś napięcie utrzymuje się od pierwszej do ostatniej strony.

Wszystko to powoduje że jest to jedna z tych powieści do której często będziemy powracać.

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych, którzy interesują się historią Polski w kontekście wydarzeń II wojny światowej i chcą na nią spojrzeć z odmiennej niż zwykle perspektywy.

Również dla tych chcą po prostu przeżyć prawdziwą męska przygodę.

Nie zawiodą się!!!

Gorąco polecam!!!

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ERICA

2 komentarze to “Sven Hassel „Królestwo piekieł. Powstanie warszawskie””

  1. Książkówka pisze:

    Nazwisko autora jest mi już dobrze znane, a książka leży w kręgu moich zainteresowań. 🙂

  2. Mery pisze:

    W moich również, bardzo lubię takie książki.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>