Tadeusz Oszubski „Tajemnicze artefakty”

„Archeolodzy, historycy, antropolodzy badają artefakty, czyli zabytki będące  wytworami rąk człowieka. O jednych można wiele powiedzieć, inne skrywają frapujące tajemnice. Są też znaleziska  zdecydowanie nie pasujące do ustalonego  przez naukę obrazu dziejów. Wydają się albo znacznie wyprzedzać epokę w której je wykonano, albo też cel ich powstania pozostaje zagadką. Bywa,  że łączy ich coś z pradawnymi mitami i legendami.  Stanowią intelektualne wyzwanie – prowokują tak uczonych, jak miłośników tajemnic  świata do formułowania zaskakujących hipotez”

Tak już, chyba, jesteśmy skonstruowani że niemal od zawsze fascynuje nas i  pociąga to co tajemnicze, nieodgadnione, mroczne, osnute mgłą zapomnienia, odnoszące się do legendarnych  postaci i wydarzeń, pradawnych budowli i  skrytych w pomroce dziejów  obrzędów czy  kultów. W sukurs tym pragnieniom i czytelniczemu zapotrzebowaniu idzie Instytut Wydawniczy ERICA oddając w nasze ręce niesłychanie  ciekawą pozycje. Tadeusza Oszubskiego, zatytułowaną „Tajemnicze artefakty”   Autor zabiera nas w niezwykłą wyprawę śladem dawnych wytworów cywilizacji czy  wciąż budzących niejasne uczucia miejscach, dawno minionej  przeszłości. Książka jest doskonałym przykładem na to iż historia ludzkości, mimo najnowszych zdobyczy technologicznych oraz  naszej znacznie rozwiniętej (w dużej mierze dzięki nim) wiedzy o zachodzących w przeszłości dziejowych procesach,  nadal stanowi wiele niewidomych.  Pojawiające się co jakiś czas archeologiczne czy antropologiczne perełki uświadamiają nam jednak  jak wiele zostało jeszcze  do odkrycia, wyjaśnienia i rzeczowej interpretacji. Uświadamia  również iż  na Piramidach w Gizie, Stonehenge, Wyspie Wielkanocnej, Pompejach czy Trójkącie Bermudzkim świat naukowy się nim zatrzymał,  nie wyczerpał problematyki  a współczesne odkrycia wciąż poruszają naszą wyobraźnię, czekając na rozwiązanie  swoich tajemnic i sekretów .

 Lektura  Tadeusza Oszubskiego wpisuje się  w typową publikację popularnonaukową (ma zatem szanse dotrzeć do naprawdę szerokiego grona czytelników) i stanowi   zbiór mniej znanych lub zupełnie nieznanych laikowi archeologicznych  i antropologiczne odkryć ostatnich dekad i lat, rozsianych w  różnych fragmentów naszego grobu.

 Mamy więc tajemniczy manuskrypt  Vojniche kupiony od włoskich Jezuitów, odnalezioną u greckich wysp tzw. Maszynę z Andikithiry,  pochodzącą z Egiptu figurę Głodujących z Sakkary, geoglify z Peru i Stanów Zjednoczonych, starochińskie (przedkolumbijskie)  inskrypcje z Arizony i Nevady, podwodne budowle na dnie Atlantyku, syberyjski Kamienny Kalendarz, świątynie Pytona w Botswanie, wizerunek potwora z Morza Bałtyckiego i wiele innych okazów z rożnych regionów świata 

Jest to wybór o dość szerokim charakterze (nie tylko geograficznym),  gdyż prezentuje artefakty z różnych epok, o rożnych pochodzeniu i religijno-kulturowej funkcji czy przeznaczeniu (jeśli odgadnięcie tego jest, naturalnie, możliwe). Autor prezentuje nam również  związany z poszczególna tematyką wychlasz naukowych badań, interpretacji, teorii, hipotez (często bardzo kontrowersyjnych czy nawet sprzecznych ze sobą) wpisujących się w  nowe spojrzenie  na wiedze o historii człowieka   i jego cywilizacyjnym dorobku

Lektura zbudowana jest z dwudziestu trzech,  niezależnych od siebie rozdziałów  z których każdy zawiera  omówienie konkretnego  przedmiotu,  przez co czytelnik nie musie trzymać się chronologii i ustalonej z góry  kolejności.

Prezentowana tu  książka  Tadeusza Oszubskiego „Tajemnicze artefakty” jest bez wątpienia interesującą pozycją dla wszystkich miłośników historii i jej wciąż niewyjaśnionych zagadek (choć czasami napotykamy więcej  pytań niż odpowiedzi), która zasieje w nas trochę (zdrowej) wątpliwości i niepokoju. Być może w tym czy  innym aspekcie zmusi nas również do weryfikacji posiadanej wiedzy, zapewniając nam  przy tym, kilka godzin dobrej historycznej rozrywki. Polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>