Tadeusz Zubiński. „Gen. Franco –biografia niepoprawna politycznie”

„Czymże jest Hiszpania? Jest to tornado pyłów unoszące się nad gościńcem historii, po którym przegalopował wielki naród”.

 To kolejna polityczna biografia bardzo kontrowersyjnego polityka i męża stanu, która ukazała się ostatnimi czasy w naszym kraju. Po znakomitej publikacji Pero Simića dotyczącej postaci  jugosłowiańskiego komunistycznego przywódcy Josipa Broz Tito,  zatytułowanej „Tito – zagadka stulecia” przyszedł czas na osobę hiszpańskiego dyktatora gen. Francisco Franco.

„Gen. Franco –biografia niepoprawna politycznie” pióra Tadeusza Zubińskiego  to próba wyjaśnienia i zweryfikowania dwóch jakże skrajnych opinii  dotyczących tej wciąż wzbudzającej emocje postaci i spojrzenie na nią zarówno przez pryzmat polityczno- wojskowy jak  i również zupełnie prywatny. To próba znalezienia satysfakcjonującej odpowiedzi  na pytanie kim tak naprawdę był człowiek,  który prawie przez trzy dekady rządził hiszpańskim państwem, wywierający niebagatelny wpływ na polityczne i ekonomiczne życie ówczesnej Europy.

„Stał się postacią historyczna tyleż szara co pragmatyczną. W żadnej mierze i w żadnym czasie jego przywództwo nie było kwestionowane w obozie władzy. [..] Mówiono o nim że jest świadomy swoich ograniczeń i ta samowiedza stała się jego największa silą”.

Czy był jak chcą niektórzy: krwawym, bezlitosnym tyranem, który zbuntował się przeciw legalnie wybranej władzy, doprowadził  kraj do bratobójczej wojny domowej w której śmierć poniosło tysiące ofiar. Potworem, który w myśl rygorystycznych nacjonalistycznych ustaw odbierał rodzicom (których jedyną przewiną były odmienne poglądy) ich dzieci, tłumił brutalnie autonomiczne aspiracje mniejszości narodowych ( Baskowie), wprowadził drakońskie prawa, masowy terror, szeroką  inwigilacje i egzekucje politycznych oponentów.  Czy jak chcą inni: gorącym patriotą i  katolikiem, kochającym mężem i ojcem, człowiekiem który obronił swój kraj przed komunizmem,  nie dał wciągnąć Hiszpanii (mimo rozmaitych prób ze strony hitlerowskich Niemiec) w szaleństwo drugiej wojny światowej(pomijając udział Błękitniej Armii „dziwnych faszystów”), uratował tysiące Żydów wydając im dokumenty nadające hiszpańskie obywatelstwo,  przywrócił poszanowanie prawa oraz był twórcą hiszpańskiego „cudu gospodarczego”.

Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w prezentowanej tu książce,  choć trzeba przyznać że autor podjął się iście karkołomnego zadania, gdyż zarówno po stronie przeciwników jak  i zwolenników pojawiają się  bardzo ważkie i uzasadnione argumenty.  Jak widać, nawet po swojej śmierci  20 listopada 1975 trudno jest wystawić mu jednolitą i jednoznaczną opinię. Wydaje się jednak iż mimo historycznego  przygotowania (a może właśnie dzięki tej rozległej wiedzy) Tadeusz Zubiński opisując owa postać darzy ją odrobiną sympatii a może i szacunku.

„Gen. Franco –biografia niepoprawna politycznie” jest naprawdę bardzo rzetelnie (miejscami nawet drobiazgowo)  i  merytorycznie opracowana, oparta o naprawdę różnorodny i rozbudowany materiał dowodowy. Dodatkowo znajdziemy tu sporo zdjęć, map, tabel i fotokopii dokumentów będących istotnym uzupełnieniem wiadomości zawartych w tekście.

Naprawdę, bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się historią najnowszą Europy której gen. Franco,  jakby go nie oceniać , przez wiele dziesięcioleci był ważnym elementem.

One Response to “Tadeusz Zubiński. „Gen. Franco –biografia niepoprawna politycznie””

  1. I needed to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every bit of
    it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>