Tomasz Kołodziejczak „Czerwona mgła”

„Zło dobrem zwyciężaj. Ciężko uzbrojonym i mocno opancerzonym”

 Nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się antologia opowiadań Tomasza Kołodziejczaka zatytułowana „Czerwona mgła”. Historie zawarte i  osadzone w realiach świata Czarnego Horyzontu to jedne z najciekawszych pozycji z jakimi przyszło mi się zetknąć ostatnimi czasy. Bardzo podoba mi się działająca na wyobraźnie futurystyczna wizja Polski  i Europy otoczonej przez potężne złowrogie siły, Balrogów, jegrów, wszelkiej maści mroczne siły, monstra i sługi ciemności.
„Królestwa Polski i Węgier wraz z królestwem Czech i Moraw, Księstwem Białorusi, Królestwem Zachodniej Ukrainy i Unią Ugrofińsko – Bałtycką stanowiły trzon wolnej kontynentalnej Europy. Na zachodzie trwał jeszcze niewzruszenie „lotniskowiec Brytania” rządzony nadal przez ludzkich królów.[…] Reszta kontynentu należała do balrogów lub była zniszczona na skutek wojen”.

Urzekła mnie opowieść o samotnej, wciąż trwającej niczym samotna reduta Rzeczypospolitej, wplecionej między dwa wrogie jej żywioły (analogia do naszej wielowiekowej historii jest aż nadto wymowna), gdzie miasta przypominają zabezpieczone na wszelkie sposoby twierdze zaś granic strzeże sieć (bardzo kojarzące mi się ze średniowiecznymi, rycerskimi stanicami ) garnizonów. Wszystko dodatkowo otoczone  i wzmocnione kapliczkami, świętymi dębami i menhirami.

Owo połączenie tradycji ze współczesnością, pradawnej magi z nowoczesną technologią, maszynowej broni z elfim łukiem, pistoletu z mieczem, konnej kawalerii z transporterami opancerzonymi czyni owa opowieść jeszcze bardziej nieprzewidywalną, fascynującą, pobudzająca nasze zmysły i emocje. Jest  to również element budujący niepowtarzalną aurę, nastrój oraz pełen grozy, tajemnicy, mroku, strachu i niebezpieczeństwa specyficzny  klimat. Wszystko wzajemnie się przenika, komponuje ze sobą  oddziałując na splot wydarzeń i koleje losów głównych bohaterów. Niewątpliwym atutem i myślę iż nie będę w tej ocenie osamotniony jest również sama postać głównego bohatera Kajetana Kłobudzkiego, naznaczonego przez los królewskiego geografa (byłego żołnierza) toczącego z siłami ciemności swoja własną małą wojnę. Jest świetnie skrojona i scharakteryzowana w  sposób który powoduje iż nie sposób nie darzyć go sympatią i szacunkiem.
Mamy wiec świetnie napisaną,  wolną od utartych schematów fabułę, wciągająca intrygę oraz odznaczającą się dużą ekspresją i dynamizmem akcję. W połączeniu z niezwykłą plastycznością opisów i przestrzenną wyobraźnią autora otrzymujemy lekturę która  z cała pewnością zapewni nam  bardzo ciekawą wielogodzinną rozrywkę.
Szczególna podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>