Tomasz Mazur „Fiasko”

„Podręcznik nieudanej egzystencji. Kup dziś, zmarnujesz swoje życie jutro”

Książka Tomasza Mazura „ Fiasko” napisana w moim ulubionym „ironiczno – drwiącym” stylu, z pewnym dystansem i  przymrużeniem oka, to opowieść o nas samych, o tym kim jesteśmy i jak odnajdujemy się w otaczającej nas rzeczywistości. O naszych słabościach, przywarach, nie radzeniu sobie z emocjami, skomplikowanych relacjami międzyludzkich, gwałtownych zmianach zachodzących w naszym życiu i temu jak to się przekłada na nasz punkt widzenia  i pojmowanie świata. To szereg dobrych, podpartych filozoficzną nutą życiowych rad jak z rozmysłem i konsekwencją… ZMARNOWAĆ SOBIE ŻYCIE!!!  

„Skoro już musimy mieć nieudane życie, postarajmy się o to. Stoczmy się z klasą. Nie poprzestawajmy na lekkiej nerwicy. Zafundujmy sobie porządną depresje”.

W trzynastu (?) wyraźnie zarysowanych, tematycznie rozdziałach ( Rozpamiętujcie przeszłość, Róbcie zbyt wiele rzeczy na raz, Stawiajcie sobie zbyt duże wymagania, Romansujcie, Porównujcie się z innymi, Pogrążajcie się w lęku, Wiedzcie jałowe życie, Myślcie że wszyscy was nie lubią i źle wam życzą, Nie próbujcie dogadać się z innymi, Zżymajcie się na przeciwności losu, Nie próbujcie sobie pomóc, Nie szukajcie sensu, Starajcie się zyskać pewność) autor ukazuje nam i naświetla mechanizmy naszych destrukcyjnych działań, zachowań, uświadamiając i pokazując jednocześnie na czym polega nasz błąd, a tym samym jak możemy go naprawić i przekuć w coś bardzo pozytywnego. To obraz bardzo wnikliwych spostrzeżeń  i związanych z tym dygresji dotyczących naszej galopującej rzeczywistości i miejsca które my sami w niej wybieramy.

Przewrotna koncepcja anty-poradnika znacznie odbiegającą od utartych form i schematów, to bardzo udany sposób dotarcia do czytelnika, zmęczonego już nawałem wszelkiej marki poradników na wszystkie możliwe (i niemożliwe) przejawy ludzkiej egzystencji.

„Koniec z mitologią sukcesu. Czas na misterium porażki”.

Pod tą lekką, niekiedy zabawną fasadą kryje się jednak szereg naprawdę ważnych i uniwersalnych przesłań: że warto walczyć z przeciwnościami losu, nie poddawać się swoim lękom, uczyć się pozytywnego spojrzenia i walczyć ze swoimi słabościami.

 Lekturę Tomasza Mazura „ Fiasko” świetnie się czyta, jest pozycją bez wątpienia ciekawą, błyskotliwą i mądrą. Uzmysławia nam pewne rzeczy i zjawiska, zmusza do przemyśleń i trochę innego spojrzenia na szereg (wydawałoby się doskonale nam znanych) zachowań, osądów i postaw. Warto po nią sięgnąć.  Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Carta Blanca

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>