Tomasz Terlikowski „Pojedynki”

„Właśnie dlatego większość z tych dyskusji ma charakter „pojedynków”, starć z ludźmi z którymi się nie zgadzam, z którymi polemizuje, ale których uważam za interesujących wyrazicieli poglądów obecnych w przestrzeni publicznej”

Nie jestem specjalnym fanem publicystyki i dziennikarstwa  uprawianego przez  Tomasza Terlikowskiego, a tym bardziej wyrazicielem głoszonych przez niego poglądów czy politycznych zapatrywań. Z dużą więc ostrożnością i pewnym oczywistym dystansem podszedłem do tej publikacji. Jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie.

Tytułowy „Pojedynek”  to zbiór kilkudziesięciu interesujących wywiadów, które przeprowadził autor z osobistościami życia publicznego i szczerze  trzeba przyznać iż udało mu się namówić do zwierzeń  grupę naprawdę ciekawych postaci (Kamil Sipowicz, Ewa Wanat, Roman Giertych , Szymon Hołownia, Jarosław Gowin, Michał Kamiński, Krzysztof Ziemiec, Piotr Zworski, Marek Król, Marcin Meller, Dorota Kania, Robert Winnicki, Maria J. Carrion, Stacha Pecaric, Tadeusz Polkowski, Selim Chazbijewicz, O.Jacek Norkowski, Michael H. Brown). To rozmowy o rzeczach błahych , codziennych ale i ważnych, fundamentalnych i ponadczasowych. O Bogu, Ojczyźnie, polityce, historii, miłości, śmierci, bólu, ukojeniu, przebaczeniu i sensie życia. Debata z ludźmi którzy mają jasno sprecyzowane poglądy, określony światopogląd ma wiele spraw, system wartości, podejście do religii i religijności i szeroko pojętego człowieczeństwa. Reprezentują różne środowiska, inne były koleje ich losów, karier zawodowych i życiowych wyborów.

Są wśród nich tacy którzy niezwykle często spoglądają na nas z telewizyjnych ekranów, internetowych portali  czy pierwszych stron poczytnych gazet oraz osoby mniej znane ogółowi,  ale niezwykle ważne dla swoich środowisk i lokalnych społeczności. I to, moim zdaniem, właśnie Oni w przeciwieństwie od osób od lat nam doskonale znanych ( których poglądy, zapatrywania i takie czy inne orientacje wielokrotnie pojawiały się w rożnych  spotach, programach publicystycznych, radiowo- telewizyjnych wywiadach, sejmowych debatach czy rozmaitych prasowych relacjach itd.) są prawdziwa esencją tej publikacji i jej zdecydowanie najciekawszym i najwięcej wnoszącym  wątkiem.  

Rabin Stacha Pecaric i trudna rozmowa o stosunkach polsko –żydowskich, ludzkiej pamięci, Torze,  poezji i dziedzictwie  Holocaustu. Selim Chazbijewicz o współczesnym islamskim fundamentalizmie, polskich Tatarach, tradycji i przenikaniu się kultur. Robert Winnicki i dyskusja o nowym obliczu polskiego ruchu narodowego, postaci Romana Dmowskiego,  współczesnej polityce i ideologii oraz  o tym dlaczego Romana Giertycha ( bądź co bądź prawicowego polityka i współtwórcy Młodzieży Wszechpolskiej) nie przyjąłby do swojej partii. Dorota Kania o bardzo kontrowersyjnej książce „Resortowe dzieci” której jest współautorką, „duchach” PRL-u i dlaczego trzeba było ją napisać. Tadeusz Polkowski „Tadek”- o swojej muzyce, patriotyzmie, „Żołnierzach wyklętych”, komunizmie i narodowej dumie.  O.Jacek Norkowski o Bogu, religii, medycynie, filozofii i ludzkim cierpieniu…

Tych  rozmów i tematów jest oczywiście więcej a każda z nich  wnosi coś nowego i cennego do sposobu w jaki postrzegamy siebie, swój kraj i jego miejsce we współczesnym świcie. Bardzo interesująca jest wizja Europy i Polski widziana z perspektywy prezentowanych tu osób, często o bardzo różnej i odmiennej od siebie postawie politycznej i społecznej. Prezentują szeroki wachlarz poglądów, ocen i wątpliwości dotyczących miejsca naszego kraju i społeczeństwa w szybko zmieniającej się świecie XXI wieku przez co sama lektura dużo zyskuje i jest dla nas czytelników o wiele ciekawsza.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>