Witold Repetowicz “Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku”.

„Od 2003 roku Irak kojarzy się z permanentną wojną. Gdy w 2014 roku przy niemal zerowym oporze armii irackiej dżihadyści zajęli Mosul i Tikrit, podniosły się liczne głosy, że Irak jako państwo jest już skończony, a rozpad na trzy regiony kontrolowane przez Kurdów, szyitów i sunnitów – pewny. W 2017 roku sytuacja wyglądała już jednak zupełnie inaczej…”

Mamy właśnie w swoich rękach niesłychanie interesującą publikacje znanego polskiego  dziennikarza i znawcy Bliskiego Wschodu, Witolda Repetowicza, zatytułowaną „Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku”. Z jaj kart wyłania się wielowarstwowy, interesujący, podparty przy tym  bardzo rozbudowanym materiałem dowodowym i merytorycznym  przygotowaniem aurora, obraz  współczesnego Iraku. Postsadamowkiego państwa, wciąż znajdującego się,  niestety, na polityczno-militarnym-religijnym rozdrożu.

To burzliwa i pełna przemocy opowieść o różnych obliczach tego kraju zarówno czasu wojny jak i rodzącego się w bólu,  kruchego pokoju. Historia zmagań wszystkich ze wszystkimi (szunici, szyici, chrześcijanie, Kurdowie, armia iracka, tzw. Państwo Islamskie, paramilitarne milicje religijne, Al.- Kaida czy lokalne ugrupowania zbrojne) i kolejnych próbn zbudowania normalności na zgliszczach. Tak wstrząsająca opowieść o wojnie, wielkiej i małej polityce, o rozdzierającej ludzi nienawiści, religijnym fanatyzmie oraz nietolerancji, która niszczy i zatruwa  umysły i dusze.

To co jednak wyraźnie różni tą lekturę od dziesiątków jej podobnych to, to iż napisana jest ona  z   tzw. pierwszej ręki, przez samego dziennikarza i przez to  wolna od bardzo  tendencyjnych a nierzadko wyraźnie ukierunkowanych politycznie, medialnych przekazów, znacznie wypaczających prawdziwy obraz tego regionów i problemów z jakim wciąż mierżą się jego mieszkańcy.

Książka jest przy tym prawdziwą  skarbnicą wiedzy o Bliskim Wschodzie, zarówno w kontekście współczesnym jak i historycznym, bez którego, naturalnie,  zrozumienie  niektórych poruszanych tu zagadnień nie będzie możliwe. Pozawala nam lepiej zorientować się  pośród prawdziwej mozaiki narodów, społeczności, religii, politycznych partii i frakcji, miejscowych uwarunkowań. Również   niezwykle złożonych  i skomplikowanych stosunków z innymi państwami, zarówno tymi sąsiednimi (sojuszniczymi czy też mniej lub bardziej wrogimi)  jak i innymi, mających status  supermocarstw ( Stany Zjednoczone i Rosja) z których niemal każde próbuje ugrać na tej zniszczonej i  skrwawionej ziemi, własny interes.

Bardzo dla nas cenne jest to iż autor opiera się w dużej mierze na własnych doświadczeniach, obserwacjach i  rozmowach prowadzonych z  arabskim przywódcami, dowódcami polowymi, przywódcami partii, żołnierzami, uchodźcami  i zwykłymi, mieszkańcami obszarów przez które przeszła wojna.

Mimo wyraźnie reporterskiego charakteru lektura  podszyta  jest niekiedy  głębszą, refleksją nutą (miejscami zadumą) traktującą  o różnych odcieniach wojny oraz ludziach (czy całych społecznościach-patrz Kurdowie) wpisanych w dzieje tego regionu, widzianą nie z perspektywy krzykliwych, telewizyjnych przekazów czy fotograficznych fleszy, co pozwala nam w trochę inny niż dotychczas sposób spojrzeć na toczące się tu  wydarzenia. I to zarówno jeśli chodzi o ich ogólne polityczno-militarne konsekwencje jak i wpisany w konflikt dramat poszczególnych jednostek.

Książka  Witold Repetowicz “Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku” to bez wątpienia jedna z najlepszych reporterskich publikacji z jaką miałem okazje zapoznać się w ostatnich latach. Gorąco polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>