Wojciech Śmieja „Gorsze światy”

 

Wojciech Śmieja zbiera nas w niezwykłą, pełna dźwięków, barw i wieloznaczności podróż  po zakątkach i miejscach Europu z dala od znanych turystycznych  szlaków, krzykliwych zapchanych turystami kurortów i opiewanych na reklamowych folderach atrakcji.
Niestety, to obraz świata który powoli już przemija, krok po kroku  nieubłaganie ustępując miejsca galopującemu światu i postępującej nowoczesności. To miejsca w których czas gwałtownie zwolnił a niekiedy wydaje się iż zupełnie zatrzymał. Wraz z autorem przemierzamy połacie Ukrainy, Mołdawii, Serbii, Rumuni, Macedonii, Czarnogóry, Rosji i Kosowa oraz poznajemy jedno z najdziwniejszych i najmniej znanych chyba państw ( nieuznawanie  przez społeczność międzynarodową) Nadniestrze. Spotykamy na swej drodze prawdziwa mozaika kulturową, etniczną i społeczną:  Cyganów z Plemetiny, rumuńskich pasterzy, kosowskich Gorańców, Aszakali zwanych bałkańskimi Egipcjanami, Rumunów z Kruszywa i  wiele innych przywiązanych do tradycji i dawnego stylu życia narodów i nacji.
Dowiemy się co robią w Serbii pomniki Rockiego Balboa i Boba Marleya, jak nazywa się słynny twórca łunochodów, zajrzymy do Warzugi najstarszej rosyjskiej osady i na festiwal wina w Bielcach. Zatrzymamy się w Kosowskiej Mitrowicy „najsmutniejszym mieście na ziemi” oraz poznamy tragiczna historię Anny córki serbskiego zbrodniarza wojennego Radko Mladica.
Książka Wojciech Śmieja „Gorsze światy” to unikalna okazja poznania tych miejsc w Europie ( póki jeszcze nie przeminęły) o których z cała pewnością nie dowiemy się z telewizyjnych przekazów i  kolorowych czasopism,  głośnych filmów i modnych seriali. Miejsc zróżnicowanych pod względem geograficznym, politycznym, etnicznym i społecznym. Miejsc o niezwykłej bogatej kulturze, wielowiekowej tradycji i burzliwej niekiedy bardzo dramatycznej historii.
Warto ocalić je od zapomnienia póki jest jeszcze taka szansa.

 Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Carta Blanca

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>