ZAPOWIEDŹ!!!!

Według innego klucza. Opowieść o autyzmie

Wnikliwy reportaż nominowany do Pulitzera

Kiedy prawie 75 lat temu u Donalda Trippleta z Forest w stanie Missouri po raz pierwszy na świecie zdiagnozowano autyzm, nikt nie przypuszczał, że stanie się to jedną z najczęściej stawianych diagnoz XXI wieku. Według innego klucza przedstawia długą drogę, jaką przebyli od tego czasu lekarze, naukowcy, a przede wszystkim osoby autystyczne, ich rodziny i bliscy.

John Donvan i Caren Zucker, z reporterskim zacięciem i ogromną wrażliwością przedstawili losy dziesiątek bohaterów. Niezrozumianych osób z ASD trzymanych w zamkniętych zakładach i poddawanych eksperymentom; rodziców walczących o prawa i akceptację społeczną dla swoich dzieci; lekarzy i naukowców, szukających przyczyn tych zaburzeń i sposób na ich wyleczenie. Pokazują, jak przez dekady zmieniało się podejście do tego trudnego tematu – od przypisywania winy nieczułym matkom, po traktowanie autyzmu jako cechy charakteru, a nie stygmatyzującej choroby.

Według innego klucza to poruszająca, napisana żywym językiem historia, po którą powinni sięgnąć nie tylko ludzie mający do czynienia z osobami z autyzmem, ale wszyscy ci, którzy cenią sobie rzetelne reportaże mocno osadzone w kontekście społecznym.

 „W tej długo oczekiwanej książce Donvan i Zucker z niezwykłą wrażliwością i dokładnością prezentują konieczność zrozumienia tego, co obecnie nazywamy autyzmem, cofając się w swojej opowieści o setki lat. Przekonująco bronią tezy, że zachowania autystyczne – zarówno zdolności, jak i upośledzenia – również są częścią ludzkiej natury. Cytując słowa pioniera psychiatrii dziecięcej Leo Kannera, autyzm „istniał od zawsze”, nawet przed sformułowaniem diagnozy. Według innego klucza to także świeże spojrzenie na złożoną kwestię neuroróżnorodności”.

John Elder Robison, autor Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera i Switched On.

Według innego klucza przenosi czytelnika z powrotem do początków autyzmu. To kluczowa pozycja dla wszystkich zainteresowanych tym, jak społeczeństwo traktuje osoby różniące się od większości”.

Temple Grandin, autorka Myślenie obrazami oraz inne relacje z życia z autyzmem oraz Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów

„Autyzm pozostaje jedną z wielkich zagadek medycznych naszej epoki, a to pierwsza książka, która dokładnie opisuje dekady zmagań rodziców, lekarzy i społeczeństwa – aż do chwili obecnej, jak bowiem twierdzą autorzy, historia ta zdecydowanie nie zmierza jeszcze ku końcowi. Według innego klucza to monumentalne dziennikarskie arcydzieło, które zapowiada się jako klasyczne, wszechstronne opracowanie i punkt odniesienia dla zrozumienia danych, jakich mogą dostarczyć jedynie przyszłe badania. Tekst jest jasny, zręczny i pełen serca, ponieważ autorzy znają autyzm z własnych rodzin”.

Robert MacNeil, współzałożyciel i były prezenter PBS NewsHour

 John Donvan – amerykański reporter i korespondent telewizyjny. W trakcie wieloletniej współpracy z telewizją ABC stacjonował m.in. w Jerozolimie, Londynie, Moskwie i Waszyngtonie – relacjonował wydarzenia towarzyszące upadkowi komunizmu, zakończeniu zimnej wojny czy dwa królewskie śluby. Laureat licznych nagród, w tym 4 statuetek Emmy. Jest moderatorem cyklu debat organizowanych przez Intelligence Squared U.S.

Caren Zucker – amerykańska reporterka i producentka telewizyjna. Odpowiada za programy ABC’ World News oraz Nightline. Laureatka prestiżowych nagród dziennikarskich za emitowane na antenie telewizji ABC materiały poświęcone atakowi na World Trade Centre. U jej najstarszego syna, Mickey’a, zdiagnozowano autyzm, co zainspirowało ją do podjęcia pracy nad książką Według innego klucza.

 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>