„Pochwała niepokory”

Jedenaście fascynujących życiorysów, jedenaście odpowiedzi na pytanie, czy warto być niepokornym”.

 Nakładem Wydawnictwa Demart ukazał się zbiór esejów pióra różnych autorów zatytułowany „Pochwała niepokory”,  traktujących o jedenastu bardzo barwnych i niezwykłych postaciach z  naszej historii najnowszej. Ludzi którzy rzucili wyzwanie życiu, idąc przez nie z dala od utartych schematów, skostniałych norm i światopoglądów, często wbrew poprawności politycznej, społecznej i obyczajowych. Którzy kierowali się prawdziwą pasją, niezależnością duchową i moralną, wierzyli głęboko w swoje poglądy, przekonania i ponadczasowych wartości. Z tego punktu widzenia jest to również  bardzo ciekawy rys historyczny dotyczący minionego i jakże niełatwego okresu w dziejach naszego kraju.  Znajdziemy wśród bohaterów tej publikacji ludzi pióra, działaczy politycznych,  społecznych, duchownych, artystów i naukowców. Odnajdziemy postacie znane nam doskonale z pierwszych stron gazet ( Jacek Kuroń, Marek Kotański, Stefan Kisielewski) jak i takie o których niewiele osób słyszało, a jeszcze pewnie mniej o nich pamięta ( Wacław Sieroszewski, Andrzej Małkowski, Czesław Tański)

Łączy ich jednak to, iż wszyscy oni na pewnym etapie swojego życia stali się symbolami niezależności, wolnomyślicielstwa, niepohamowanej wiary w słuszność swoich wyborów i przyświecających im idei. Bardzo podoba mi się iż autorzy  tej publikacji nie stronią od ukazania trudnych i kontrowersyjnych tematów dotykających naszych bohaterów, różnych i nie zawsze lśniących i  kryształowych meandrach ich życia.

Wszystko to sprawia, że odkrywamy ich niejako na nowo, a motywy ich działań są dla nas bardziej zrozumiałe i przystępne, a oni sami bliżsi.  Podane jest to bez zbędnego patosu, prób wybielania i twórczego naginania historycznych faktów.

Książka „Pochwała niepokory”uczy nas nowego spojrzenia, przykuwa uwagę, zmusza do przemyśleń i przewartościowań, do głębokich refleksji nad kondycją otaczającego nas świata (a w szczególności Polski) oraz działań które podejmujemy w obliczy szybko zachodzących ostatnimi czasy zmian i postaw. To naprawdę mądra i bardzo wartościowa lektura.

A czy niepokora potrafi być cnotą? Oceńcie sami.

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Demart.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>