Kamil Gruca „ Baron i łotr”

 „ Azincorut, drogi Arturze, Azincorut zapamiętaj tę nazwę, gdyż jeszcze twoje wnuki będą cię o nią wypytywać ”.

 

Powieść historyczna, to jeden z moich ulubionych gatunków literackich, z tym większą przyjemnością postanowiłem zapoznać się z powieścią Kamila Gruca „ Baron i łotr”

Już sam rzut oka na okładkę, utwierdził mnie w przekonaniu że znajdę tam to, co męski czytelnik lubi najbardziej: krew, pot, szczęk żelaza, jęki rannych, rżenie koni, pojedynki, pościgi, karczemne awantury i zbrojne starcia.

I nie zawiodłem się!!!

Głównych bohaterów poznajemy na bitewnym pobojowisku pod Azincourt, gdzie w jednym z najważniejszych i najbardziej krwawym starciu w całej wojnie stuletniej, ginie kwiat francuskiego rycerstwa. Są po stronie wygranych, to rycerze angielskiego króla Henryka V, choć strudzeni i wyczerpani walką, decydują się na podjęcie pogoni za zdrajcą.

I tak zaczyna się pełen niespodzianek i dramatycznych zwrotów akcji pościg, po drogach i bezdrożach, ogarniętej wojną i pożogą średniowiecznej Francji, gdzie trup ściele się gęsto, a miecze i sztylety zbyt długo nie rdzewieją w pochwach. To opowieść o wojnie, odwadze, honorze, rycerskich wartościach i ideałach, jak również o miłości, która czasem przychodzi niespodziewanie, zaskakując nas samych.

 To świat który już bezpowrotnie przeminął, czuć na kartach tę nostalgię, ale wciąż nas fascynuje, zachwyca i pobudza przeróżne emocje.

Książka Kamila Gruca jest niezwykle dynamicznie napisana, wir zdarzeń wciąga nas od pierwszej strony, posiada ciekawych bohaterów i intrygującą fabułę. Ma wiele wątków, poznajemy nowe miejsca, nowe postacie, co umożliwia nam obserwację głównych wydarzeń z szerszej perspektywy. Od razu, widać też doskonałe przygotowanie merytoryczne, znajomość historii średniowiecza, realiów rządzących tamtą epoką, oraz wielką dbałość o szczegóły, zwłaszcza w odniesieniu do uzbrojenia i scen walki. Bardzo przydatny jest słowniczek trudniejszych terminów, umieszczony na końcu lektury, pomaga w lepszym zrozumieniu tekstu.

Polecam tę powieść wszystkim tym, którzy chcą przeżyć prawdziwie rycerską przygodę, poczuć bitewny pył, ciężar zbroi na swych barkach i miecza w dłoni.

Warto oderwać się od codzienności i na chwilę zagłębić się w tą wspaniałą średniowieczną opowieść.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ZNAK Literanova

 

One Response to “Kamil Gruca „ Baron i łotr””

  1. Jerome K. pisze:

    Co tu dużo pisać, książka rzeczywiście udana, „połknąłem” ją w trochę ponad weekend. Mam nadzieję, że jeszcze więcej poczytam książek o średniowieczu autorstwa Kamila Grucy 🙂

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>