Adam Podhajecki „Pod skrzydłami III Rzeszy. OUN i UPA”.

 Książka Adama Podhajeckiego  to bez wątpienia najbardziej  i najlepiej analitycznie przygotowana praca polskiego autorstwa, omawiająca w sposób naprawdę szeroki i wielotorowy problematykę ukraińskiego nacjonalizmu, z jaka się spotkałem. Obejmująca tematycznie zarówno  płaszczyznę ideologiczną (Dmytro Doncow i jego doktryna „integralnego nacjonalizmu”) polityczną (różne nurty i postawy w samym łonie OUN), wywiadowczą (Abwerą, SD ) jak  i typowo militarną w okresie II wojny światowej. Jak wywnioskować można z tytułu,  polski badacz   kładzie  szczególny nacisk na współpracę z różnymi  instytucjami hitlerowskiego reżim przy wsparciu  którego Stepan Bandera i inni  przywódcy zamierzali wskrzesić niepodległą Ukrainę.

„Ścisła wspolpraca OUN i UPA  Bandery z władzami III Rzeszy polegała na bezpośrednim dostarczeniu przez ich członków informacji wywiadowczych o sile Armii Czerwonej,  oddziałach AK i sowieckich partyzantach. A także na przekazywaniu strukturom Wehrmachtu, Gestapo, niemieckiej policji , SD schwytanych żołnierzy sowieckich, ocalałych Żydów ii spadochroniarzy z Moskwy oraz żołnierzy AK…”

To co najbardziej uderza w tej publikacji , o przygotowaniu merytorycznym oczywiście nie mówimy, bo jest one bezdyskusyjne i godne podziwu, to ogromny, bardzo często zupełnie nieznany  i  niepublikowany  materiał archiwalny oraz  badawczy na którym autor  opiera  tezy zawarte w swojej książce: polski, ukraiński, niemiecki, radziecki, kanadyjski i inny.

 Dzięki tym dokumentom możliwe stało się kompleksowe  spojrzenie na historie tego zbrodniczego ruchu, jego podwaliny, dynamiczny rozwój, cele które sobie zakładał i sposoby którymi próbował wdrażać je w życie. Zwłaszcza dwa zagadnienia tej publikacji są bardzo interesujące z naszej polskiej perspektywy i  trudnej historii: wielotorowa współpracą OUN- UPA z niemieckimi czynnikami decyzyjnymi i wojskowymi ( sabotaż, infiltracja środowisk niepodległościowych, działalność terrorystyczna, bezpośredni udział formacji ukraińskich  po stronie hitlerowskiej armii: Legion Ukraiński, bataliony „Rollad” i  „Nachtigall”, szereg jednostek o statusie pomocniczym, policyjnym lub wartowniczym) oraz masowe, usankcjonowanego politycznie i ideowo  ludobójstwa ludności polskiej  (tzw. rzeź Wołyńska i wiele innych udokumentowanych zbrodni), ormiańskiej, żydowskiej i cygańskiej.

„Na Kresach Południowo – Wschodniej RP prócz UPA w likwidacji Polaków brały również udział inne bojowe jednostki OUN Bandery, przede wszystkim  Służba Bezpeky, Oddziały Specjalnego Przeznaczenia i wspomniane wyżej SKW. Analizując dane źródłowe są naukowe podstawy do przyjęcia szacunku zgodnie z którym  na Wołyniu i Podolu  w latach 1943-1944 z rąk bojówkarzy podziemnej OUN, UPA zginęło co najmniej 60 000 bezbronnych Polaków” 

Książka niezwykle ważna, potrzebna  i warta poznania, zwłaszcza w kontekście najnowszych wydarzeń na Ukrainie i dynamicznie odradzającego  się tam brunatnego nacjonalizmu, jawnie  obnoszącego się do Stepana Bandery i ideologii głoszonej przez jego zwolenników z OUN-UPA.

7 komentarzy to “Adam Podhajecki „Pod skrzydłami III Rzeszy. OUN i UPA”.”

 1. natanna pisze:

  Dobrze wiedzieć, że taka książka została napisana.
  Bez niezbędnej wiedzy w tym temacie trudno zabierać głos w sprawie tego co dzieje się na Majdanie. I w jakim kierunku faktycznie tam sytuacja się rozwija i co z tego wyniknie dla nas.

  Jak słyszę okrzyki jakie tam się wznosi to muszę przyznać, że straszno się robi.

 2. Jarek Nelkowski pisze:

  Masz całkowicie racje, mnie również czasami przechodzą ciarki po plecach.

 3. Maria pisze:

  Bardzo chętnie przeczytałabym tę książkę.
  Ostatnio z wiadomych względów też kręcę się wokół tematów ukraińskich. Ale mało u nas takiej literatury, stanowczo za mało.

 4. Irek pisze:

  Gratulacje panie Jarku . Zdecydowanie jedna z najważniejszych książek dotycząca ukraińskiego integralnego nacjonalizmu, jaka ukazała się w ciągu ostatnich lat. Nie można ocenić współczesnych wydarzeń na Ukrainie bez zaznajomienia się z tematem ukraińskiego nacjonalizmu. Metody działań i założenia programowe są obecnie w dużej mierze zbliżone do tych z okresu wojny. Nie trzeba się bać bać, trzeba to sobie uświadomić .

 5. Jarosław pisze:

  Jak zwykle, zasada Kalego działa: ukraiński nacjonalizm zbrodniczy- polski nacjonalizm bohaterski i świetlany, współpraca OUN z Niemcami zbrodnicza- współpraca Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami to udany manewr taktyczny, szkoda słów. Kto naprawdę interesuje się zagadnieniem OUN UPA polecam lekturę R.Torzeckiego, G.Motyki, T.Snydera, a nawet P.Zychowicza.

 6. Waldemar Caboń pisze:

  Nikt nie udowodnił kolaboracji Brygady Świętokrzyskiej A bez dowodów to zwykłe oszczerstwo.
  https://m.youtube.com/watch?v=iDvxvuw343M
  Jest już sporo publikacji na temat upa i in. Siemaszko no i przede wszystkim pochodzący z rodziny mieszanej Poliszczuk: https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://nawolyniu.pl/ksiazki/pliki/poliszczuk.pdf&ved=2ahUKEwiP0fq33YDaAhUCEiwKHVn5DrwQFjAAegQICRAB&usg=AOvVaw1lL2yHdx7buk3h4dZbl0rW

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>