Artur Górski „Masa o kobietach polskiej mafii”.

„Ta opowieść odsłania przed czytelnikiem nie tylko postać kobiet mafii,  ale także obraz Polski w latach dziewięćdziesiątych. Choć pewnie wielu to oburzy, nie można pominąć tego że polska mafia, silnie związane z polityką i biznesem jest jednym z elementów mitu założycielskiego III RP”.      .

To jedna z długo wyczekiwanych literackich pozycji na naszym wydawniczym rynku, odsłaniająca kulisy funkcjonowania jednej z największych i bez wątpienia najgroźniejszych polskich grupy przestępczych  tzw. mafii pruszkowskiej.

Jarosław Sokołowski pseudonim „Masa”, najsłynniejszy polski świadek koronny i były wysoko postawiony członek tej organizacji w „wywiadzie rzece” z dziennikarzem śledczym Arturem Górskim opisuje historię swojej (i nie tylko swojej) burzliwej gangsterskiej przeszłości. Uzyskujemy dzięki temu unikalną możliwość spojrzenia  w głąb przestępczych struktur, ciemnych interesów i wzajemnych (niekiedy bardzo rozbudowanych) powiązań, tym cenniejsze iż widzimy to oczami człowieka który je tworzył  i przez długie lata był ich integralną częścią. Książka nosi tytuł „Masa o kobietach polskiej mafii” i w tym też  kontekście i przez ten pryzmat obserwujemy działalność przestępczego połświadka.  Te o których mowa są oczywiście różne, tak jak  różna i wielowymiarowa jest polska przestępczość zorganizowana. To opowieść o kobietach obracających się zarówno w centrum jaki i na obrzeżach i w cieniu wielkich mafijnych interesów. O  tych, które jawnie pretendowały  do aktywnego uczestnictwa w  przestępcami procederze, tych które nie wiedziały lub nie chciały wiedzieć czym zajmują się ich mężowie i życiowi partnerzy, które stały się częstokroć zastraszanymi i wykorzystywanymi narzędziami w rękach gangsterów, tych które w wyniku życiowych wyborów lub  pracy znalazły się w orbicie przestępczych zainteresowań ( prostytutki, tancerki, pracownice  kontrolowanych przez przestępców lokali i firm)  oraz te obracające się na styku towarzysko- biznesowych interesów (Wybory miss Polonia). Kilka z nich poznamy bliżej. Monika Z  „Słowikowa”, żona jednego przestępczych bossów  która po jego aresztowaniu z powodzeniem przejęła i kontynuowała jego interesy. Halina G, niesławna „Inka” która wystawiła byłego ministra sportu Jacka Dębskiego pod kule płatnego mordercy. Patrycję R. odgrywająca dwuznaczna role  w egzekucji domniemanego szefa „Pruszkowa” Andrzeja K „Pershinga” Niezwykle ciekawy ( tu pojawiający się w formie dygresji) wątek Edyty Kopaczyńskiej,  Polki która stanęła na czele potężnej kalabryjskiej Ndranghety .Wychowane wśród patologii społecznej, nierzadko zahartowane w więziennych murach twarde i bezkompromisowe „git-falbany”: Barbara W (żona Jerzego.W ps.„Żaba”) Jadwiga K (żona gangstera Zbigniewa K ps. „Ali”) Małgorzata M (żona jednego z szefów „zarządu” Mirosława M. ps. „Malizna”).

 Jednak największą, moim zdaniem, zaletą tej publikacji, przeplatanej oczywiście barwnymi opowiastkami, pikantnym historyjkami i wywołującymi uśmiech anegdotami z bandyckiego życia  jest ukazanie zupełnie  przerażającego, brutalnego i trudnego do wyobrażenia  obrazu polskiej przestępczości zorganizowanej lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz zupełnej degrengolady i  słabości wymiaru sprawiedliwości oraz policji. Całkowita bezkarność mafijnych bossów, jawne lekceważenie prawa, ogromne pieniądze,  wszechobecna korupcja i wzajemne przenikanie się kryminalnych, politycznych, biznesowych i towarzyskich układów . A pamiętajmy że jest to jedynie mały ułamek tego co Jarosław Sokołowski ps. „Masa” ujawnił, bo nie miejmy złudzeń iż jego wiedza dotycząca wydarzeń i ważnych postaci tego okresu jest o wiele większa i bardziej rozbudowana. Ciarki przechodzą po plecach…

Książka Artura Górskiego  „Masa o kobietach polskiej  mafii” to ciekawa , znakomicie się czytająca i bardzo potrzebna (chociażby z poznawczego punktu widzenia)  publikacja dla wszystkich którzy interesują się historią najnowszą  Rzeczypospolitej,  która w tej formie niezbyt często gości na naszych półkach. Mam nadzieje że to nie koniec współpracy obu  Panów.

Naprawdę gorąco polecam!!!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>