Barry Hatton „Lizbona. Królowa mórz”.

„Czarująca opowieść o czarującym mieście, które od dwóch i pół tysiąca lat przyciąga do siebie przedstawicieli narodów całego świata”.

„Emanująca ciepłem i życzliwością historia intrygującego miasta…„.

„Lizbona. Królowa mórz” autorstwa Barrego Hattona to rozpisany na wiele głosów zbiorowy portret  wielkiego, doświadczonego przez  wichry historii  miasta,  które wciąż uwodzi, porywa i zachwyca. Barwny,  wyrazisty, wielopłaszczyznowy i  urzekający czytelnika obraz metropolii,  która od stuleci  przyciąga i  elektryzuje rzesze mieszkańców i przybyszów z zewnątrz.
 

Brytyjski korespondent w sposób niesłychanie  sugestywny ( i co ważne, podparty bardzo  konkretną wiedzą)  kreśli nam długą i wyboistą  drogę jaką przeszła Lizbona od portowego miasta do kwitnącej kulturą i sztuką stolicy Portugalii.

Zabiera nas w fascynującą podróż przez przestrzeń i czas, przez  lata świetności i czasy upadku,  wspaniałe osiągnięcia architektoniczne  oraz straszliwe katastrofy naturalne (tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1755 roku) i  wojenne zniszczenia. Począwszy od  czasów Imperium Rzymskiego, poprzez  kilkusetletnią  dominację arabską, tzw. mroki średniowiecza i zdobycie Lizbony  przez wojska pierwszego króla Portugalii  Alfonsa I w 1147 roku,  okres szaleńczych wypraw i  niezwykłych odkryć geograficznych (Vasco da Gama) na  czasach nowożytnych i tych nam już bardziej współczesnych  kończąc.

Bardzo ciekawie jawią się zwłaszcza wątki  (autor poświęca im sporo miejsca) dotyczące burzliwej historii Lizbony i szerzej całej Portugalii w burzliwym okresie polityczno- społeczno-religijnych  przemian ubiegłego wieku, szczególnie na tle  wojny domowej w sąsiedniej Hiszpanii oraz  dwóch wojen światowych XX wieku z wyraźnym naciskiem na postać portugalskiego dyktatora António de Oliveira Salazara, którego działalność wywarła  znaczący wpływ na oblicze tego państwa i jego stolicy.

Pojawia się również plejada innych mieszkańców, których losy były  ściśle związane są z tym miejscem i  regionem, przez których osobisty pryzmat obserwujemy Lizbonę na różnych etapach jej wielowiekowej historii. W lekturze odnajdziemy  wiele, ciekawostek, interesujących opowieści, niewyjaśnionych czy nawet  niewygodnych faktów, dotyczących życia obywateli  czy  elit władzy oraz samej historii zmieniającego się i ewoluującego wciąż miasta.

Wszystkie te elementy, po skomponowaniu ich w jedną, spójną całość, pozwolą nam zobaczyć Lizbonę z trochę innej (niż ta prezentowana w  turystycznych przewodnikach), perspektywy i  odkrywać ją wciąż na nowo.

Książka Barrego Hattona „Lizbona. Królowa mórz” z pewnością warta jest polecenia. .

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>