Bernard Cornwell „Panowie Północy”.

„ Przeznaczenie jest wszystkim”

„Panowie Północy” to kolejna już, trzecia odsłona ( po „Ostatnim Królestwie” i „ Zwiastunie burzy”) znakomitego historycznego cyklu powieści Bernarda Cornwella  To również bezpośrednia kontynuacja burzliwych losów saskiego wojownika Uhtreda Ragnarsona, na tle dramatycznych wydarzeń wczesnośredniowiecznej Bretanii. Krainy skonfliktowanej, rozdrobnionej,  podzielonej politycznie, ekonomicznie  i religijnie, targanej najazdami Wikingów i Szkotów oraz wojnami rodzimych możnowładców. To ponury, surowy świat, w którym pod płaszczykiem szumnych haseł i deklaracji, kwitnie niepohamowana ambicja, chciwość, zdrada, okrucieństwo, oszustwo, wypranie z wszelkich ludzkich odruchów i zwykły mord.

Jest rok 878, po  zwycięstwie na duńskimi wojskami nad rządzonym przez Alfreda królestwem Wesseksu wreszcie zapanował długo oczekiwany pokój. Jak się okazuje nie dla wszystkich jednak, a zwłaszcza nie dla naszego bohatera. Gnany rządzą zemsty za śmierć przybranego ojca ( zdradziecko zamordowanego przez duńskiego jarla Kjartana Okrutnego) wyrusza w pełną niebezpieczeństw wyprawę na Północ.

Autor po raz kolejny udowadnia że jest prawdziwym mistrzem tego gatunku. Zabiera nas w niezwykłą  podróż po drogach i bezdrożach IX wiecznej  Bretanii. Doskonale oddaje klimat i specyficzne realia tej epoki, jej sytuację polityczną, obyczajową i społeczną. Z niebywałą łatwością łączy literacką fikcję z prawdziwymi wydarzeniami tego okresu, uderza dynamiką i dbałością o szczegóły. Wiele dowiadujemy się o ówczesnych wierzeniach, obrzędach , zabobonach i zwyczajach ludzi, udziela nam się  surowy i mroczny średniowieczny klimat tamtych czasów. Dużo miejsca poświęca  zderzeniu się dwóch przeciwstawnych sobie  religii i światopoglądów, chrześcijańskiego i pogańskiego, czyniąc z nich  jedną z głównych osi swojej powieści.

 Całość powieści cechuję się, mocną, wyrazistą i trzymająca w napięciu akcją,  świetnie i niezwykle naturalistycznie wyrysowanymi scenami walk, zarówno  pojedynków, zbrojnych potyczek jak i wielkich scen batalistycznych. Autor nie stroni przy tymi od ukazania ich najbardziej brutalnych, niekiedy makabrycznych i „ ociekających krwią” aspektów. Ciężka, tajemnicza i mroczna aura dodatkowa wzmaga czytelnicze odczucia i wciąga nas gwałtownie w wir niesamowitych wydarzeń.

W tej książce znajdziemy wszystko to, co miłośnicy tego rodzaju literatury lubią najbardziej: świetną intrygę, dynamiczną i zaskakującą akcję, wyrazistych i niejednoznacznych bohaterów, mocne sceny walki, ucieczki, pościgi, oblężenia, miłość, przyjaźń i poświecenie.

 To świat który już bezpowrotnie przeminął i czuć na kartach tę nostalgię, ale wciąż nas fascynuje, zachwyca i pobudza przeróżne emocje.

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ERICA

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>