Bogusław Wołoszański Wojna, miłość, zdrada

Decydowały się na najbardziej niebezpieczne zadania, w których granica między życiem a śmiercią  była tak niewidoczna jak pole minowe. Jedne szukały przygody lub łatwej drogi do fortuny. Inne uważały że spełniają obowiązek wobec ojczyzny i gotowe były poświęcić życie albo… dokonać najohydniejszych zbrodni.

 

Ta książka to opowieść o kobietach których losy i życiowe wybory rzuciły w wir historii, który wciągnął je bez pamięci, nierzadko aż do tragicznego końca. To opowieść o tym jak okrutne mechanizmy XX wieku wpłynęły na to kim były, kim się stały i jak potoczyła się ich przyszłość.

Różniły się od siebie niemal wszystkim: pochodzeniem społecznym, statusem majątkowym, sławą, wykształceniem, urodą i inteligencją. Były kochankami, informatorkami, szpiegami, żołnierkami podziemia niepodległościowego, agentkami tajnych służb, podwójnymi agentkami, prowokatorkami, zdrajczyniami, morderczyniami.

Było jednak coś co kobiety te łączyło. Wszystkie one działały niejako za kulisami wielkiej polityki,  wielkich historycznych wydarzeń tamtego czasu i na pewnym etapie swojego życia decydowały o życiu wielu ludzi, w niektórych przypadkach o setkach a nawet tysiącach istnień.

NA WOJNIE INFORMACJA OZNACZA  ZWYCIĘSTWO

Odcisnęły swe piętno na niemal każdym aspekcie wojny, płacąc za to najwyższą cenę. Ginęły w czasie walk, od strzałów plutonów egzekucyjnych, w katowniach Gestapo i NKWD, w obozach koncentracyjnych, lub w tak zwanych niewyjaśnionych okolicznościach.

Po dziś dzień niewiele wiadomo o ich działalności i dokonaniach z tamtych czasów, wszystko nadal osnute jest mgłą tajemnicy a służby wywiadowcze niechętnie odsłaniają swoje tajemnice i archiwa. Niektóre z nich nawet po tylu latach objęte są klauzulą tajności, a pewnych spraw nie poznamy już pewnie nigdy.

Chwała więc panu Bogusławowi Wołoszańskiemu że poruszył ten temat,  przybliżył nam fascynujące historie tych dzielnych kobiet i choć trochę ocalił od zapomnienia te nieznane aspekty naszej historii

3 komentarze to “Bogusław Wołoszański Wojna, miłość, zdrada”

 1. Bujaczek pisze:

  Raczej nie dla mnie 😉

 2. jareck pisze:

  Bardzo cenię wiedzę pana Wołoszańskiego – to jeden z moich ulubionych autorów książek historycznych. Przymierzałem się nawet do tej publikacji i kiedyś, w przyszłości zapewne po nią sięgnę. Polecić mogę natomiast „Honor żołnierza” .

  • Jarek Nelkowski pisze:

   Słyszałem że jest bardzo dobra i w wolnej chwlii zamierzam po nią sięgnąć. Twoja opinia jeszcze bardziej mnie w tym utwierdza. Pozdrawiam!!!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>