Chuck Pfarrer „Operacja Geroniomo”

„W Waszyngtonie prezydent Barack Obama słyszy transmitowany za pośrednictwem satelity głos dowódcy SEAL Team Six: „ Geronimo, Echo. KIA”. Oznacza to jedno – Osama bin Laden nie żyje”.

„Włócznia Neptuna”- taki właśnie kryptonim nosiła jedna z najbardziej spektakularnych i tajnych operacji wojskowych i wywiadowczych ostatnich lat. W nocy z 1na 2 maja 2011 roku oddział amerykańskich służb specjalnych SEAL Team Six w pakistańskim Abbattabadzie przeprowadził udaną akcję likwidacji terrorysty nr 1 na świecie Osamy bin Ladena. Wraz z nim śmierć poniósł jego syn Chalid, kurier Al.-Kaidy Abu Ahmed al.- Kuwajti wraz z małżonką, zaś Amal  najmłodsza żona została lekko ranna. Ta książka to pierwsza pełna relacja z wydarzeń  jakie rozegrały się w otoczonej betonowym murem i przypominającą twierdzę pakistańskiej willi. Autor, który sam był członkiem SEAL Team Six ( obecnie w stanie spoczynku) oparł się na bezpośredniej  relacji żołnierzy którzy brali udział w tej operacji, w tym również dwójki z nich, która oddała śmiertelne strzały do terrorystycznego przywódcy.

Z TEJ PUBLIKACJI DOWIEMY SIĘ,  CO TAK NAPRAWDĘ WYDARZYŁO SIĘ TEJ MAJOWEJ NOCY!!!!!

Samo wydarzenie stało się dla autora punktem wyjścia do ukazania szerszego kontekstu zarówno wojskowego jak i politycznego, który bezpośrednio dotyka opisywanych wydarzeń.
Dużo miejsca poświęca procesowi tworzenia amerykańskich jednostek specjalnych, w tym również ich elicie SEAL Team Six. Mamy unikalną możliwość zapoznania się z procesami rekrutacji, długotrwałymi morderczymi treningami, wielopłaszczyznowym szkoleniem, strategią działań operacyjnych i metodami ich realizacji. O ich skuteczności możemy się przekonać na przykładzie szczegółowych opisów akcji: uwolnienia porwanego przez somalijskich piratów kapitana statku „ Maersk Alabama”, oraz likwidacji dowódcy operacyjnego Al.-Kaidy  Musaba al-Zarkawiego. Oczywiści wiele opisów i faktów ze zrozumiałych względów musiało zostać zmienionych ( bądź pominiętych) dają nam jednak   obraz tego czym zajmuję się ta formacja.
Wiele niezwykle interesujących informacji znajdziemy również o samym Osamie bin Ladenie i tworzonej przez niego sieci międzynarodowego terroryzmu. Obserwujemy jego losy niemal od chwili narodzin, próbując zrozumieć co pchnęło syna szanowanego saudyjskiego milionera o szerokich koneksjach i wpływach, na drogę masowego terroru i krwawej „ świętej wojny”. Bardzo ciekawy jest przedstawiony przez autora rys psychologiczny tego człowieka oraz opis historycznych wydarzeń które miały ogromny wpływ na kształtowanie się jego poglądów i wybór decyzji, które zaważyły na całym jego (i nie tylko jego) przyszłym życiu: stosunki izraelsko –arabskie, konflikty i tarcia w łonie wspólnoty  państw arabskich, przegrana wojna 1963 roku, wojna 1974, gehenna uchodźców, dramat Palestyny, interwencja sowiecka w Afganistanie, rodzący się religijny fanatyzm i nienawiść do całego nie islamskiego świata..
Książka Chucka Pfarrera „Operacja Geroniomo”  to podana w przystępny, ciekawy i zrozumiały nawet dla laika sposób, skondensowana wiedzy o istocie terroryzmu i zagrożeniu jakie niesie od dla współczesnego świata.

WYGRALIŚMY BITWĘ, ALE DO KOŃCA WOJNY DROGA JESZCZE DALEKA….

Ta książka, jak nic innego potrafi nam to uświadomić.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa ZNAK

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>