Clay Blair „Hitlera wojna U-bootów”

 Prezentowana tu  książka Claira Blaira zatytułowana  „Hitlera wojna U bootów” to istne kompendium wiedzy dotyczącej morskiego aspektu działań wojennych II wojny światowej w sposób szczególny odnoszący się do niemieckiej marynarki wojennej i legendarnych już działań U-bootów. Wnikliwa, analityczna, znakomicie (trzeba to podkreślić) udokumentowana,  będąca owocem wieloletniej pracy badawczej, poszerzonej dodatkowo o relacje niemieckich podwodniaków i  najnowsze odtajnione archiwalne dokumenty pozwoliła autorowi   na nowo skreślić historie tej przeraźliwie skutecznej i niszczycielskiej broni. Tom pierwszy  tej publikacji zatytułowany „Myśliwi” obejmuje trzy pierwsze lata wojny 1939-1942 czyli okresu gdzie ich militarne  sukcesy były zdecydowane największe. Była to chyba najbardziej budząca strach i przerażenie broń II wojny światowej, skutecznie neutralizująca przygniatającą przewagę morską sił sprzymierzonych. W sposób bardzo obrazowy i wielotorowy przedstawia nam historię powstania, rozwoju i działalności zbrojnej tej dumy niemieckiej Kriegsmarine na przestrzeni wielu lat. Przyglądamy się procesowi projektowania, tworzenia od podstaw i organizacji niemieckich okrętów podwodnych i temu jak zmieniały się one wraz z rozwojem techniki wojennej w różnych okresach historycznych aż do  największego rozwoju tych jednostek, czyli czasów  nazistowskich Niemiec oraz wojny 1939-1945.

Autor kompleksowo i z dużą dbałością o szczegóły analizuje przyczyny tak ogromnego wojennego sukcesu U-Bootów, opisując z dużym znawstwem szereg zagadnień, które bez wątpienia wywierały na to decydujący wpływ: przewaga technologiczna, znakomite wyszkolenie, organizacja, strategia, taktyka, badania naukowe i wprowadzanie coraz to nowych technicznych ulepszeń, ciągły rozwój i budowa nowocześniejszych okrętów dostosowanych do zmieniających się zadań.

Bierzemy udział w działaniach wojennych łodzi podwodnych na wszystkich niemal teatrach morskich zmagań tego dwudziestowiecznego konfliktu: operacje na Morzu Bałtyckim i Północnym, pierwsze fazy bitwy o Atlantyk, działania zbrojne w basenie Morza Śródziemnego, wodach odległej Arktyki, Oceanie Indyjskim i wzdłuż południowych brzegów Afryki. Wszędzie tam, gdzie toczył się morski bój U-booty zaznaczyły swoja obecność.

Książka jest i wzbogacona licznymi mapami dokumentującymi działalność tych jednostek na wodach niemal całego globu oraz licznymi szczegółowymi tabelami, wyliczeniami i wykresami dotyczącymi min: typu  i klasyfikacji U-bootów, nazwisk ich dowódców, strat konwojów alianckich w poszczególnych etapach wojny, ilości potwierdzonych zatopień, głównych tras płynących do Wielkiej Brytanii  konwojów amerykańskich i szeregu innych dotyczących tematu zagadnień. 

Prezentowana tu  pozycja Claiar Blaira zatytułowana „Hitlera wojna U-bootów” to naprawdę nie lada gratka dla wszystkich miłośników i pasjonatów wojennych zmagań II wojny światowej, zwłaszcza traktowanej  w jej morskim wymiarze.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>