Jack Campbell „Wojna Starka”

„Wtedy Ameryka po raz kolejny spojrzała w niebo i zdawszy sobie sprawę, że jest teraz ono własnością innych, uznała iż czas najwyższy powrócić w przestrzeń i odebrać to, co – przynajmniej w swoim mniemaniu – utraciła”.

Jack Campbell prezentuje nam futurystyczna wizja świata z nie tak znowu odległej przyszłości. Ziemia zdominowana przez ostatnie wielkie supermocarstwo Stany Zjednoczone, eksploatowana i niszczona ponad wszelką miarę przez kontrolujące wszystko ogromne koncerny i korporacje, powoli i nieubłaganie wyczerpuje swoje bogactwa naturalne i środowiskowe. Jest jednak miejsce, w którym wszystkiego jest nadal pod dostatkiem i to w stanie prawie nienaruszonym, gwarantującym kolosalne zyski z eksploatacji – KSIĘŻYC

Niestety, lata politycznej arogancji, lekceważenia i brak chęci współpracy z innymi państwami spowodowało, iż to one jako pierwsze zainstalowały się na tej planecie, zainwestowały w technologię, utworzyły własne laboratoria i rozpoczęły procesy badawcze i wydobywcze.

 ALE OD CZEGO JEST ARMIA!!!

Najbardziej nowoczesna militarna machina jaką zna współczesny świat. Znakomicie zorganizowana, wyszkolona, uzbrojona i wyekwipowana. Znająca swój żołnierski fach i zasady panujące na polu walki.

.Dla sierżanta Etana Starka, chodzącej wojskowej legendy i dowódcy plutonu piechoty US Army nie będzie to jednak kolejna zwykła misja. W surowy, niegościnnym klimacie,( gdzie nie ma atmosfery, a grawitacja jest zupełnie inna ), otoczony przez głupich, niekompetentnych i dbających jedynie o własne korzyści wyższych oficerów oraz broniących z determinacją swych posiadłości nieprzyjaciół, walczy o życie swoje i swoich podkomendnych. W korporacyjnym, skorumpowanym świecie stają się jedynie nic nie znaczącym „armatnim mięsem”, służącym podniesieniu oglądalności komercyjnym stacjom telewizyjnym.

„Wiedząc o spadających ratingach, zdali sobie sprawę, że ta misja musi być bardzo ryzykowna, skoro ma podwyższyć oglądalność. Niektórzy gadają, że tym razem opóźnienie transmisji zostanie zmniejszone do tego stopnia, że wróg będzie wstanie namierzyć nas na podstawie pokazywanych obrazów”.

 SĄ ROZKAZY, KTÓRYCH NIE POWINNO SIĘ WYKONAĆ!!!

 To wspaniała opowieść o dramatycznych życiowych wyborach i walce którą niekiedy musimy stoczyć z samym sobą.

O odwadze, honorze, miłości, przyjaźni, poświęceniu i …śmierci. O ponadczasowych wartościach za które warto oddać życie.

Książkę Jacka Campbella mimo oczywistej  stylizacji językowej czyta się znakomicie. Jej niewątpliwym atutem jest bogactwo opisów i zdarzeń, świetnie scharakteryzowane postacie bohaterów (zarówno głównych jak i pobocznych) oraz własny unikalny klimat.

Sam główny bohater powieści Etan Stark to bynajmniej nie postać ze spiżu, czysty, kryształowy bohater. To mężczyzna z krwi i kości, targany silnymi namiętnościami, nie pozbawiony ludzkich słabości, wad i ambicji, popełniający błędy. Całość powieści jest spójna, wyrazista i dobrze przemyślana, tchnie realizmem i dbałością o szczegóły,

To znakomita pozycja dla wszystkich wielbicieli dobrej  fantastyki, oraz  tych którzy chcą przeżyć prawdziwą wojenną przygodę z odległym księżycowym krajobrazem w tle.

Gorąco polecam!!!

Szczególne podziękowania dla Wydawnictwa Fabryka Słów.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>