Jerzy Sawicki „Śladami Krzyżaków”

 

 Bardzo pouczająca i niezmiernie interesująca  opowieść o wyprawie której podjęła się trójka bohaterów powieści Jerzego Sawickiego  śladami bytności Zakonu Krzyżackiego na ziemiach polskich a w szczególności ziemi chełmiński, gdańskiej oraz dawnej Pomezani i Pogezani. Zwiedzamy naznaczone historią miasta (Grudziądz , Toruń, Sztum, Bytów, Brodnica, Chełmno,)  pola bitew i wciąż mimo minionych wieków imponujące pozostałości ich dawnych warowni (Malbork, Kwidzyn, Gniew, Radzyń Chełmiński).  Odkrywamy ślady dawnych pruskich plemion, poznajemy dzieje Wielkich Mistrzów i lokalnych komturów oraz służących zakonnikom  dowódców wojsk najemnych, takich   jak choćby niesławny  Bernard Szymborski  którego życiorys jest jednym z ważniejszych powieściowych wątków. Mimo iż sam  jestem mieszkańcem Pomorza i urodziłem się w jednym z opisywanych przez autora miast (a historia była i jest jedną z moich pasji)  udało mi się dowiedzieć z tej lektury  wielu niezmiernie ciekawych i nieznanych mi wcześniej   faktów,  dotyczących zarówno historii tych  ziemi, jej mieszkańców jak  i  działalności potężnego Zakonu Najświętszej Marii Panny. Wielokrotnie złapałem się na tym iż przyjeżdżając, bywa że dość często, przez opisywane w powieści okolice i miejsca, nie zdawałem  sobie sprawy ( lub robiłem to  w niewielkim stopni) z ich nierzadko burzliwej   a czasem i  bardzo dramatycznej  wielowiekowej historii.  Wiem już że książka Jerzego Sawickiego  stanie się dla mnie, a może że  nie tylko dla mnie,  motorem  nadrobienia  tych informacyjnych i historiograficznych  zaległości.

Ze względu na interesujący zakres  tematyczny, niewątpliwe literacki talent i sprawnie prowadzoną narrację lekturę znakomicie się czyta. Autor nie przytłacza nas natłokiem dat, zdarzeń, postaci czy średniowiecznym nazewnictwem i terminologią.  Łączy za to i przeplata  historyczne fakty z legendami, mitami i różnymi  regionalnymi ciekawostkami, barwnymi  opisami miejsc oraz licznymi, czasami dość znacznie odbiegającymi od tematu, dygresjami.

 Książka Jerzego  Sawickiego „Śladami Krzyżaków” to nieźle pomyślana, inteligentna i poruszająca wyobraźnie  opowieść tocząca się śladami naszej odległej przeszłości, którą warto pielęgnować, której warto się uczyć i  odkrywać wciąż na nowo. Polecam!!!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>