Jolanta Fajkowska „Muzyka z profilu i en face.

„Mówisz że jazz band jest dziki

że płacze jak wicher w kominie

i że ci przeraża

                to minie

nuty życia czyż nie są dzikie

życie jest zamętem i krzykiem

przecież przyszliśmy na świat wśród takiej

muzyki”.

Jolanta  Fajkowska, znana nam wszystkim dziennikarka i osobowość telewizyjna  prezentuje nam właśnie jeden z najnowszych owoców swojej pracy.To składająca się z kilkunastu niezwykle interesujących wywiadów z najwybitniejszymi przedstawicielami  polskiego jazzu (Andrzejem Dąbrowskim, Krzesimirem Dębskim, Urszulą Dudziak, Arturem Dutkiewiczem, Bogdanem Hołownią, Andrzejem Jagodzińskim, Markiem Karewiczem, Krzysztofem Karpińskim, Zbigniewem Kurtyczem i Barbarą Dunin, Włodzimierzem Nahornym, Włodkiem Pawlikiem, Andrzejem Rosiewiczem, Krzysztofem Sadowskim, Stanisławem Sojką, Jerzym Stępniem, Lorą Szafran, Januszem Szromem, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim) publikacja, zatytułowana „Muzyka z profilu i en face” wzbogacona dodatkowo znakomitymi zdjęciami autorstwa   Marka Karewicza.

To wspaniała muzyczna (i nie tylko muzyczna) podróż po artystyczny i twórczym  światku polskich jezzmenów: utalentowanych muzyków, kompozytorów, wokalistów i ludzi w różny sposób związanych z tym właśnie gatunkiem. Podróż pełna rozmaitych opowieści, ciekawostek, historyjek, anegdot z  ich burzliwego i barwnego zawodowego czy osobistego życia. O  tym, co ich w tej muzyce  zainspirowało, zafascynowało, przyciągnęło i jak bardzo ów dokonany wybór wpłynął  i  ukierunkował ich dalsze losy. O wielkich, wspaniałych i cieszących się zasłużoną światowa sławą wykonawcach (na których się wzorowali i   z którymi w niektórych przypadkach mieli okazje osobiście współpracować.  Nocnym ( również tym barowym) życiu, koncertach, trasach, przygodach z filmem, muzycznych wyzwaniach i nieobcą im, naturalnie, radością sukcesów i goryczą porażek, szeroko rozumianej kulturze,  sztuce i oczywiście muzyce która ich wszystkich łączy.

 To również, niesłychanie interesujący dla dzisiejszego czytelnika  a widziany  z ich perspektywy, historyczno-społeczno-obyczajowy  wycinek naszych dziejów, odnoszący się do zarówno do  dawnej jak i  współczesnej Polski, wliczając w to ech wojennych i powojennych dramatów (Krzesimir Dębski i rzeż wołyńska) czy działalność osławionej  PRL-owskiej propagandy i cenzury.

Mimo galopującej rzeczywistości, zmieniających się czasów, nowych technologii, środków wyrazu,  trendów, nowych muzycznych gatunków (miej lub bardziej udanych eksperymentów, dokonywanych na tym polu) jazz ma się bardzo dobrze  a nasi  rodzimi wykonawcy bynajmniej nie odstają od światowej czołówki . Mam nadzieje iż stan ten utrzyma się jak najdłużej, czego sobie i wszystkim muzycznym entuzjastom tego gatunku  życzę.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>