Karol Kowal „Serenada na wiolonczelę i rewolwer”.

„Międzywojenna Warszawa, burzliwy czas po przewrocie majowym. Okres rozkwitu państwa, ale też intrygi, polityczne roszady i widmo sowieckiej inwigilacji, która od Bitwy Warszawskiej przybiera coraz bardziej wyszukane formy…”

To moje drugie spotkanie z twórczością Pana Karola Kowala i choć, niestety, jego poprzednia powieść ” Agent Jego Świątobliwości ” nie ujęła mnie w sposób jakiś szczególny (doceniam, naturalnie,  znakomity warsztat literacki oraz zamysł twórczy autora)  to w przypadku powieści „Serenada na wiolonczelę i rewolwer”  pisarz trafił w samo sedno moich zainteresowań.

Historyczno- szpiegowska opowieść rozgrywająca się  w dwudziestoleciu międzywojennym przemawia do mnie w sposób absolutny  i nie pozostawiający żadnych wątpliwości. Postać głównego bohatera,  krytyka muzycznego Hipolita Wajchera,  próbującego wyjaśnić okoliczności śmierci swojego przyjaciela, opozycyjnego dziennikarza Ksawerego Szkieltowskiego bardzo  zręcznie ( i z pomysłem) opleciona jest  pajęczyną polityczno -wywiadowczych intryg wyznaczających dynamikę powieści, tworzącą jej określony klimat, oddający   skomplikowane realia tego okresu,  nie uciekając, przy tym, od trudnych czy bolesnych polityczno – społecznych problemów z którymi wciąż zmagało się odrodzone państwo polskie.

Zaskakuje, barwną,  wielopłaszczyznową fabułą, umiejętnie prowadzoną intrygą, która powoli odsłania nam swoje sekrety, budując odpowiednie napięcie i powodując iż  elementy układanki zaczynają  coraz  wyraźniej do siebie pasować.

Autorowi udało się w sposób spójny ale i  bardzo intrygujący połączyć literacka fikcję z prawdziwymi wydarzeniami owego czasu.  Mam tu  na myśli min. jedną z największych, nierozwiązanych,  zagadek  II Rzeczypospolitej czyli tajemnicze   zaginięcie jednego z głównych przeciwników  Józefa Piłsudskiego w armii  gen. Włodzimierza Zagórskiego (prawdopodobnie uprowadzonego i  zamordowanego  przez wiernych Marszałkowi sanacyjnych oficerów), największą porażka polskiego (i nie tylko polskiego ) wywiadu  związaną z prowadzoną przez sowietów operacja „Trust, jedną z wielu  afer gospodarczych  tzw. „aferą zapałczaną”, czy licznymi próbami  infiltracji naszego kraju poprzez agenturę  radzieckiego wywiadu, aktywnie wspieraną przez działaczy Komunistycznej  Partii Polski. 

Wszystkie te wydarzenia mają istotny,  bezpośredni lub pośredni, wpływ na na decyzję podejmowane przez   naszego bohatera oraz motywy działań  postaci pobocznych a tym samym na kształtowania  się i rozwój przedstawionej w lekturze  fabuły i akcji.

Reasumując.

Powieść  „Serenada na wiolonczelę i rewolwer” Karola Kowala to lektura, którą bardzo dobrze się czyta i która, być może,  zmotywuje nas  by   o niektórych opisanych tu wydarzeniach dowiedzieć się trochę więcej. Polecam. 

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>