Łukasz Czarnecki.”Apostata”.

„Gdy spoglądasz w otchłań, również otchłań spogląda w ciebie”.

Literacki debiut Łukasza Czarneckiego zdecydowanie  mi się podobał a  jednym z powodów takiego stanu rzeczy było to  iż autorowi w bardzo interesujący i umiejętny sposób udało się połączyć razem, kilku literackich gatunków.  Bo „Apostata” to właśnie  połączenie powieści grozy (horroru?), fantasy,  krwistego kryminału, dobrej sensacji z elementami czarnej komedii i przygodówki, rozgrywające się w ciekawie wykreowanym, futurystycznym świecie, lekko przypominającym starą, dobrą, wiktoriańską Anglię.

Całość, jednak, mimo owego, literackiego galimatiasu, jawi się w sposób  bardzo dobrze przemyślany,  zaplanowany i wewnętrznie spójny.

Książka Łukasza Czarneckiego składa się z trzech  rozbudowanych opowiadań (ostatnie to w zasadzie już powieść) zatytułowanych kolejno „Ofiarnicy”, „Sabat” i „Apostata”, połączonych wspólnym mianownikiem w postaci  Wydziału do spraw Okultyzmu Departamentu Policji w Denetoraz oraz służących tam  kapitanów policji   w osobach  Arthura Wellingtona i  Karla Hangbecka, którzy staną się naszymi przewodnikami po wykreowanych przez autora świecie  i którym towarzyszyć będziemy  w prowadzonych przez nich śledztwach.

Wątek okultystyczny w  jego różnych konfiguracjach będzie elementem wiodącym przez całą lekturę, wpływając na określony  kształt  opisywanych wydarzeń oraz  (bezpośrednio lub pośrednio) na toczącą się fabuła i akcję;

 „Z dala od zgiełku pól bitewnych toczy się zupełnie inna walka, może nawet ważniejsza dla losów cywilizacji: niekończąca się batalia przeciwko mrocznym kultom, które oddają cześć złowrogim bytom zrodzonym u zarania czasu. Wyznawcy demonów nie spoczną, póki nie uwolnią swych panów z więżącej ich Otchłani, by ci mogli pochłonąć ludzkość, tak jak czynili to z innymi rasami zasiedlającymi Ekumenę przez miliony lat”.

 Świeżość pomysłu, nieszablonowość, rozmach, różnorodna  perspektywa, niezłe dialogi oraz bardzo  dobrze prowadzona  warstwa opisowa, budująca określony  klimat (a ten w powieści jest niesłychanie ważny) powoduje iż czeka nas kilka wieczorów naprawdę i  niebanalnej rozrywki na wysokim poziomie.

Nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>