Magdalena Kozak ”Łzy diabła”

 Jakiś czas temu, w pewnej antologii opowiadań polskich autorów wydanej przez Fabrykę Słów natrafiłem na znakomity tekst Pani Magdaleny Kozak zatytułowany „Strasznie mi się podobasz” a odnoszący się udziału naszych żołnierzy (i traumie z tym związanej) w konflikcie Afgańskim.  Zrobił na mnie na tyle duże ważenie iż postanowiłem przy najbliższej okazji zaznajomić się bliżej z twórczością  tej autorki. Okazja nadarzyła się  właśnie przy okazji jej najnowszej powieści zatytułowanej „Łzy diabła” i muszę szczerze powiedzieć że się nie rozczarowałem.

To naprawdę nieźle pomyślana, ciekawa, wielopłaszczyznowa,  napisana z rozmachem  i widocznym militarnym zacięciem,  futurystyczna wizja świata, rozgrywającego się w naszej dalekiej przyszłości (choć echa Afganistanu przebijają się i są wyraźnie rozpoznawane w warstwie tekstowej).

Historia dwójki młodych ludzi ( królewicza Izzata Szamara i tajemniczego Znajdy, zwanego Mścicielem z Pól) których losy wplecione są w konflikt zbrojny na odległej planecie Dżahan. Wojny, o tyle nietypowej iż w sposób znaczny zaangażowani są w nią …Ziemianie. Gwałtowny rozwój nauki i  supernowoczesnej technologii, umożliwia mieszkańcom naszej planety międzygalaktyczne podróże, zaś owocne kontakty i wymiana handlowa kładzie podwaliny pod długą i owocna współpracę. Zwłaszcza w dziedzinie militarnej (która zmienia dotychczasowy układ sił  i metody walki) w której helikoptery, transportery opancerzone, środki łączności, broń automatyczna i inny sprzęt, wymieniane są na pewne zboża, służące do wyrobu uzależniającego mieszkańców Ziemi silnego narkotyku, tytułowych  „Łez diabła”.

 To rozbudowana i wielopłaszczyznowa opowieść o wojnie,  która w sposób zasadniczy wpłynie na losy i przyszłość naszych bohaterów, na zawsze zmieniając ich życie i sposób postrzegania świata. Warstwa fabularna, dynamizm sytuacyjny oraz nacisk na  pokazanie psychologicznych  i emocjonalnych akcentów, pozwala nam lepiej poznać i zrozumieć motywy kierujące ich poczynaniami, które wpływają bezpośrednio lub pośrednio na podejmowane przez nich decyzje. 

 Autorce, dzięki świetnemu literackiemu warsztatowi udało się stworzyć bardzo sugestywny klimat i scenerie opowieści, które w oczywisty sposób pobudzają sensory naszej wyobraźni, przekładając się na konkretny odbiór toczących się w powieści wydarzeń. Wszystko jest tu gruntownie przemyślane, wyraziste, merytorycznie zgodne i właściwie ze sobą współgra.. Charakterystyczny koloryt i wielobarwność świata przedstawionego, zręcznie prowadzona narracja oraz intryga, która rozwijając się stopniowo doprowadza nas do zaskakującego finału, to wyznaczniki które zdecydowanie wyróżniają tą pozycje.

”Łzy diabła” Magdaleny Kozak to bez wątpienia ciekawa i pożądana pozycja dla wszystkich miłośników  fantastyki (nie będę się tu rozdrabniał na grupy i podgrupy tego gatunku) który chcą doświadczyć porywającej przygody osadzonej w wojennych klimatach przyszłości. Polecam!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>