Roman Kaleta „Sensacje z dawnych lat”

 To już czwarte wznowienie nieśmiertelnego dzieła, nieżyjącego już niestety, Andrzeja Kalety zatytułowanego „Sensacje z dawnych lat”, wzbogaconego dodatkowo o niepublikowane dotychczas materiały odnalezione i udostępnione przez jego żonę. Autor zabiera nas w niezwykle fascynującą podróż do  dawno minionej  burzliwej i dramatycznej przeszłości naszego kraju. Niesłychane bogactwo formy i treści (czegoż tu nie ma: opowiadania, anegdoty, historyjki, dowcipy, zasłyszane plotki, fragmenty rękopisów, artykuły prasowe, wycinki z kalendarza, erotyki, wspomnienia, kodeksy, dykteryjki itd.) powoduje iż  ten wielobarwny i pełen coraz to innego klimatu i kolorytu,  przedstawiony przez pisarza świat staje się niemal namacalny, oddziaływając na czytelnika całą swoją  mocą. To sposób dotknięcia  historii który ze względu na różnorodność środków przekazu  (w przeciwieństwie  do typowo encyklopedycznej wiedzy  którą karmieni jesteśmy od lat)  na trwałe trafi do odbiorcy, jego pamięci i świadomości. Na kartach tej książki zetkniemy się z ludźmi  którzy niejednokrotnie zaważyli na  obliczu naszego narodu, byli jego ikonami, symbolami, wpływali  na politykę, rozwój kultury, literaturę i kształtowanie się poczucia patriotyzmu: Mickiewicz, Czartoryski,  Kościuszko, Potocki, Krasicki, Naruszewicz i inni. Na nowo odkryjemy ich często pogmatwane  życiorysy, poznamy ciekawostki, niewygodne a nierzadko i pikantne fakty z ich interesujących żywotów. Spojrzymy  przez pryzmat głośnych i doniosłych w skutkach zjawisk i wydarzeń które miały miejsce na przestrzeni wieków, dekad i lat w wymiarze  politycznym , społecznym, moralnym obyczajowym, kulturowym i technologicznym. Przekłada się to również na obraz ówczesnej  codzienności, problemów z jakimi borykali się nasi przodkowie, tego jakimi kryteriami wyboru się kierowali, w jaki sposób radzili sobie z problemami natury etycznej, moralnej , egzystencjalnej,  wyznaniowej i narodowej.

Szerokie historyczne tło, podparte iście tytaniczną archiwalną pracą, ogromna wiedzą, duża perspektywa, różnorodność i wnikliwa podejście do tematu powoduje iż otrzymamy dzieło  bez wątpienia ważne z historycznego i poznawczego punkty widzenia. Mądre i ciekawie napisane, nacechowane  wyłaniającą się z treści nostalgią i refleksją. Nie sposób pominąć znakomitej oprawy edytorskiej (duży ukłon w stronę wydawnictwa Iskry): : po żądna twarda oprawa, obwoluta, dobra jakość papieru i druku, czytelna czcionka, co tym bardziej ważnej iż lektura jest naprawdę sporych rozmiarów. Naprawdę polecam.

2 komentarze to “Roman Kaleta „Sensacje z dawnych lat””

  1. didek80 pisze:

    Naprawdę pozycja godna uwagi.

  2. stomatolog pisze:

    Strona świadczy o dobrych zagadnieniach, namawiam do dyskusji

    Check out my webpage; stomatolog

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>