Simon Scarrow „Podbój”

 

To już druga odsłona znakomitego historycznego cyklu  Simona Scarrowa  zatytułowanego „Orły Imperium”  i bezpośrednia kontynuacja wątków i losów bohaterów znanych nam już z części pierwszej. Trwa właśnie zwykle trudny  i krwawo okupiony podbój Bretanii, stalowe ostrze legionów przerzucone z kontynentu rozpoczyna dzieło opanowania i przyłączenia do Imperium  kolejnej prowincji. Lecz jak możemy się domyślać nie wszystko idzie zgodnie z cesarskim planem gdyż  zagrożone okupacją, niezwykle waleczne i zdeterminowane plemiona Brytów stawiają bardzo silny opór. W okrutnej, brutalnej, krwawej i bezpardonowej walce szala zwycięstwa przechyla się to w jedną to w druga stronę.  W wydarzeniach tych uczestniczą oczywiście nasi dzielni bohaterowie i to ich oczami oglądamy tragizm  i dramaturgię tamtych dni. Ich wzajemne relacje, twardo stąpającego po ziemi, prostolinijnego Marco oraz wrażliwego i nadal zmagającego się z wątpliwościami Katona, stanowią główna oś powieści sprawnie wplecioną w głęboki historyczny rys tamtych czasów. Dzięki zastosowaniu przez autora wieloosobowej narracji i związanej z tym szerokiej perspektywy, znacznie wykraczającej poza doznania i poglądy zwykłych żołnierzy możliwe stało się objecie całości przedstawionych w powieści zdarzeń. Jest to o tyle istotne i uzasadnione iż poza militarnymi i typowo wojskowym aspektami podboju toczy się w tu nie miej śmiercionośna zakulisowa gry o władzę: zawiązują się spiski, kwitną polityczne intrygi, skrytobójcze mordy, handlowe układy i ambicjonalne plany poszczególnych dygnitarzy. Ciekawa intryga, dynamiczna  akcja, pełna niespodzianek i nagłych zwrotów fabuła oraz  całkiem nieźle wyrysowane postacie główne i poboczne powoduje iż nuda nam z pewnością nie grozi. Podobnie jak w części pierwszej  widoczne jest znakomite merytoryczne przygotowanie autora oraz naprawdę  dogłębna znajomość realiów opisywanej epoki. Odnosi się to zarówno do tego czym były i jak funkcjonowały rzymskie legiony (taktyka, strategia, organizacja, uzbrojenie) jak i walczące o przetrwanie i swój styl życia brytyjskie plemiona.  Bardzo plastyczne, wielobarwne i niemal drobiazgowe opisy miejsc i zdarzeń (zwłaszcza rozbudowanych scen batalistycznych) przenoszą nas po raz kolejny  w fantastyczny starożytny świat który choć już dawno przeminął  nadal fascynuje nas i pociąga. Duża w tym zasługa  pisarskiego talentu i  literackiego warsztatu  który prezentuje autor. 
„Podbój” Simona Scarrowa to kolejna znakomicie napisana historyczna opowieść która   zapewni nam szeroką gamę przeróżnych emocji i wrażeń, wzbogacając przy okazji nasza wiedzę dotyczącą tego okresu. Naprawdę polecam.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>