Szymun Wroczek „Piter”

„My wszyscy już umarliśmy. Swoją ostatnią prośbę kieruje do tych, którzy czytają to przesłanie”.

Książka Szymuna Wroczeka zatytułowana „ Piter” to apokaliptyczna i postnuklearna wizja świata ocalałego po atomowej zagładzie. Wspaniały i majestatyczny Petersburg jaki znaliśmy, już nie istnieje, pozostał jedynie tytułowy Piter, jego  niewielka namiastka, podziemny labiryntu metra w którym schronili się przed promieniowaniem i radioaktywnym pyłem ocalali z katastrofy ludzie. Autor zabiera nas w pełną grozy i niebezpieczeństw podróż do podziemnego świata, będącym istną mozaiką różnorakich dawnych kolejowych stacji, rządzących się swoimi własnymi prawami i mających własną specyfikę. Znajdziemy tu wojskowych z przerostami ambicji, religijnych fanatyków, szalonych naukowców, wszędobylskich i pozbawionych skrupułów handlarzy, Cyganów, Wegan, politycznych radykałów wszelkiej maści, kastratów i wielu wielu innych…

No i są jeszcze ONI !!!

Powstałe skutkiem promieniowania i mutacji nowe, obce, niezwykle groźne i przerażający formy życia.

Życie w petersburskim metrze nie jest usłane różami….

Akcja powieści zaczyna się na stacji Wasilieostrowska w przeddzień ślubu głównego bohatera powieści Iwana Mierkułowa, dowódcy zwiadowców (diggera). Przygotowania do ceremonii nieoczekiwanie przerywa morderstwo i zuchwała kradzież aparatu prądotwórczego, który dla istnienia stacji i zamieszkującej je ludzi ma fundamentalne znaczenie.

Zaczyna się pościg i szukanie winnych…

To z pozoru lokalne starcie staje się preludium do wydarzeń o charakterze globalnym, którego skutków nikt nie jest w stanie przewidzieć. Wybucha wojna  w której ceną jest przetrwanie ludzkości. Dramat jednostki jest dramatem wszystkich ocalonych.

Przyznam się szczerze iż książka Szymuna Wroczeka  jest jedną z lepszych pozycji, jakie ostatnio miałem okazję przeczytać. Jest bardzo dobrze napisana, posiada ciekawą i zaskakująca intrygę, świetnie skonstruowane dialogi, właściwie budowane i stopniowane napięcie, oraz niezwykle różnorodne i plastyczne opisy miejsc i zdarzeń. Akcja jest niezwykle dynamiczna i bardzo wyrazista, nie ma tu miejsca na przewidywalność i poruszanie się wytartymi schematami. I to co jest największym atutem tej powieści: świetnie wykreowani i scharakteryzowani bohaterowie główni i poboczni. Barwni, nietuzinkowi i to co podoba mi się najbardziej bynajmniej nie kryształowi i pozbawieni wad. Dogłębnie ukazana jest złożoność ich charakterów, skomplikowanych wzajemnych relacji, emocjonalnych i psychologicznych uwarunkowań.

TY NIC NIE JEST CZARNE LUB BIAŁE!!!

Na uznanie zasługuje również przykuwająca wzrok i pobudzająca ciekawość okładka, oraz znajdująca się z tyłu mapa petersburskiego metra, dzięki czemu łatwiej jest nam poruszać się w gąszczu podziemnych tuneli i dawnych stacji .

Powieść „Piter”  to zdecydowanie jedna z tych niewielu pozycji literackich, która na długo zapadnie w nasza pamięć, poruszy emocjami i zmusi do zastanowienia się choć przez chwilę nad kondycją otaczającego nas świata.

Gorąco polecam!!!

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>