Wojciech Konigsberg „Droga Ponurego”

 Kolejna tragiczna postać polskiego narodowego bohatera czasu II wojny światowej,  któremu niestety (jak wielu mu podobnych) nie dane było doczekać wolności i niepodległości swojej ojczyzny. Wydawnictwo Rytm ( jedno z moich ulubionych ze względu na duża ilość znakomitych historycznych i około historycznych publikacji) tym razem  przybliża nam biografia Jana Piwnika ps. ”Ponury” cichociemnego i legendarnego już partyzanckiego dowódcę  Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich (Zgrupowanie partyzanckie AK „Ponury”) i Nowogródczyźnie (VII batalion 77. Pułku Piechoty AK). Autor z dużym pietyzmem, naturalnie odpowiednio podpartym materiałem dowodowym  i wspomnieniami zarówno  świadków jak i  uczestników wydarzeń, kreśli koleje  losów  tego zdecydowanie wybitnego człowieka, żołnierza i patrioty,  dając nam unikalną możliwość dowiedzenia się więcej o jego bogatym  życiu i działalności. Przytacza wiele nieznanych lub mało znanych  faktów z jego życiorysu ( dotyczących min: dzieciństwa, młodości, nauki,  służby w Policji Państwowej w latach 1935-1939  oraz całego szlaku bojowego  poprzedzającego działalność partyzancką z której jest najbardziej znany: Kampania Wrześniowa1939 roku, internowanie na Węgrzech, ucieczka, przedostanie się do Francji ( 4 Pułk Artylerii Ciężkiej) ewakuacja do  Wielkiej Brytanii (1 Samodzielna Brygada Spadochronowa) intensywne szkolenia  spadochronowe (Ringway koło Manchesteru) i konspiracyjne  (Briggens pod Londynem) zakończone zrzuceniem na tereny okupowanej Polski w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku. I tu docieramy do etapu jego życia i działalności który wyeksponowany został w książce Wojciecha Konigsberga najbardziej i najobszerniej, wliczając w to rozmaitą i wielopłaszczyznową aktywność  Jana Piwnika i podległych mu oddziałów. Skomplikowaną okupacyjną rzeczywistość, codzienność  partyzanckiego życia, poszczególne akcje i potyczki zbrojne oraz kontrowersje dotyczące stosunków z Komendą Główna AK i jej przedstawicielami. Biografia jest solidnie przedstawiona,  rozbudowana i naprawdę dobrze umiejscowiona w  ówczesnych realiach  i określonym kontekście historycznym.

Publikacja wzbogacona jest dodatkowo w porządkujące treść i zawarte w niej informacje kalendarium, wykaz odznaczeń Jana Piwnika oraz wiele unikalnych  zdjęć i i fotokopii dokumentów związanych z naszym bohaterem: rozkazy, raporty, wnioski nominacyjne, opinie dowódców, dyplomy, listy poległych, wyciągi ewidencyjne oraz współczesne okolicznościowe  tablice i miejsca pamięci.

To kolejna  wstrząsająca historia człowieka wpisanego w swój czas i tragedię całego pokolenia. To opowieść o  niezłomności, harcie ducha, walce o ideały, wierze w słuszność podejmowanych działań, ponadczasowe ideały, oficerskim honorze.  To poruszające świadectwo życia nietuzinkowego człowieka oraz lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim. Naprawdę polecam!!!!

3 komentarze to “Wojciech Konigsberg „Droga Ponurego””

  1. natanna pisze:

    Własnie czytam „Legion” i w nim spotkałam się z Ponurym.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>