Kolejna tragiczna postać polskiego narodowego bohatera czasu II wojny światowej, któremu niestety (jak wielu mu podobnych) nie dane było doczekać wolności i niepodległości swojej ojczyzny. Wydawnictwo Rytm ( jedno z moich ulubionych ze względu na duża ilość znakomitych historycznych i około historycznych publikacji) tym razem przybliża nam biografia Jana Piwnika ps. ”Ponury” cichociemnego i legendarnego już partyzanckiego dowódcę Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich (Zgrupowanie partyzanckie AK „Ponury”) i Nowogródczyźnie (VII batalion 77. Pułku Piechoty AK). Autor z dużym pietyzmem, naturalnie odpowiednio podpartym materiałem dowodowym i wspomnieniami zarówno świadków jak i uczestników wydarzeń, kreśli koleje losów tego zdecydowanie wybitnego człowieka, żołnierza i patrioty, dając nam unikalną możliwość dowiedzenia się więcej o jego bogatym życiu i działalności. Przytacza wiele nieznanych lub mało znanych faktów z jego życiorysu ( dotyczących min: dzieciństwa, młodości, nauki, służby w Policji Państwowej w latach 1935-1939 oraz całego szlaku bojowego poprzedzającego działalność partyzancką z której jest najbardziej znany: Kampania Wrześniowa1939 roku, internowanie na Węgrzech, ucieczka, przedostanie się do Francji ( 4 Pułk Artylerii Ciężkiej) ewakuacja do Wielkiej Brytanii (1 Samodzielna Brygada Spadochronowa) intensywne szkolenia spadochronowe (Ringway koło Manchesteru) i konspiracyjne (Briggens pod Londynem) zakończone zrzuceniem na tereny okupowanej Polski w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku. I tu docieramy do etapu jego życia i działalności który wyeksponowany został w książce Wojciecha Konigsberga najbardziej i najobszerniej, wliczając w to rozmaitą i wielopłaszczyznową aktywność Jana Piwnika i podległych mu oddziałów. Skomplikowaną okupacyjną rzeczywistość, codzienność partyzanckiego życia, poszczególne akcje i potyczki zbrojne oraz kontrowersje dotyczące stosunków z Komendą Główna AK i jej przedstawicielami. Biografia jest solidnie przedstawiona, rozbudowana i naprawdę dobrze umiejscowiona w ówczesnych realiach i określonym kontekście historycznym.
Publikacja wzbogacona jest dodatkowo w porządkujące treść i zawarte w niej informacje kalendarium, wykaz odznaczeń Jana Piwnika oraz wiele unikalnych zdjęć i i fotokopii dokumentów związanych z naszym bohaterem: rozkazy, raporty, wnioski nominacyjne, opinie dowódców, dyplomy, listy poległych, wyciągi ewidencyjne oraz współczesne okolicznościowe tablice i miejsca pamięci.
To kolejna wstrząsająca historia człowieka wpisanego w swój czas i tragedię całego pokolenia. To opowieść o niezłomności, harcie ducha, walce o ideały, wierze w słuszność podejmowanych działań, ponadczasowe ideały, oficerskim honorze. To poruszające świadectwo życia nietuzinkowego człowieka oraz lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim. Naprawdę polecam!!!!
Własnie czytam „Legion” i w nim spotkałam się z Ponurym.
Czytałem, to naprawdę fascynująca i mało znana historia NSZ do tego naprawdę nieźle napisana.
Może czasem zbyt współczesnym językiem, ale przez to powinna być bardzo dobrze odebrana przez młodych czytelników, gdyby tylko chcieli ją czytać.