Żelechów „Ocalić od zapomnienia”

Trafił ostatnio w moje ręce niezwykle pięknie wydany album miasta i gminy Żelechów  (województwo mazowieckie) zatytułowany „Ocalić od zapomnienia”. Na starych i unikatowych już fotografiach uchwycona została bogata przeszłość tego miejsca i związanych z nim mieszkańców. Historia,  położenie geograficzne i szereg procesów (politycznych, społecznych, obyczajowych i innych ) zachodzących tu na przestrzeni  lat. Znajdziemy na jego kartach  wiele znanych postaci których zakręty losu  i dziejów w taki czy inny sposób zetknęły z Żelechowem: książę Jerzy Ignacy Lubomirski, hetman wielki koronny Wacław Rzewuski, Joachim Lelewel, Władysław Polesiński, marszałek Związku Radzieckiego Gieorgij Żukow, Jan Andrzejewski i inni.

Album obejmuje okres od zaborów, poprzez pierwszą i druga wojnę światową, dwudziestolecie  międzywojenne  po  lata PRL-u, dokumentując i obrazując ważne fragmenty dziejów miasta i gminy . Znakomicie i profesjonalnie wydany (bardzo dobra jakość papieru i druku), spójny, świetnie zilustrowany  a do tego zaopatrzony w ciekawy, wyczerpujący  i dopełniający całość tekst. Duży ukłon w stronę pomysłodawców i wykonawców tego projektu, wiele miast ma czego zazdrościć.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>