Andrzej Sawicki „Honor legionu”

„BÓG, OJCZYZNA, SŁAWA I PIENIĄDZE…”

Zadziwiające jest to, że jakby tak naprawdę się zastanowić  nasza wiedza o Legionach Polskich  Jana Henryka Dąbrowskiego jest  niezwykle szczątkowa i fragmentaryczna. Ciekawić to może o tyle iż nie ma chyba drugiej  takiej formacji  tak głęboko i emocjonalnie zakorzenionej i utrwalonej w naszej historycznej świadomości, narodowej symbolice i  legendzie. Niezmiernie ucieszył mnie więc fakt że Andrzej Sawicki  właśnie w tym określonym przedziale czasowym i stylistyce umieścił fabułę swojej najnowszej powieści. Tym bardziej iż oparł się niezwykle burzliwej biografii majora  Kazimierza Luxa, bojownika o wolność, żołnierza, awanturnika,  obieżyświata a okresowo i pirata, który jak wielu mu podobnych zaplątany jest  w trudny  okres europejskich dziejów, sprzężonych z  tragiczną  historią swojej ojczyzny. Przybliża i opisuje nam tym samym niezwykłość legionów, wplecionych w bardzo skomplikowaną (polityczną, militarną, religijną i społeczną) sytuację półwyspu apenińskiego, targanego konfliktami, sprzecznymi interesami poszczególnych  państw i rozmaitych koterii, intrygami, zdradami , skrytobójstwami, pozakulisowymi układami, rozgrywkami i grami wywiadów, kreśląc zbrojny wysiłek tych formacji oraz sukcesy i porażki na różnych frontach.
Wszystko to widzimy z perspektywy młodego, zaledwie siedemnastoletniego, legionisty który przez przypadek i zupełnie wbrew własnej woli wplatany zostaje w zawiłą , niebezpieczna i mroczną intrygę (z masońskimi lożami w tle) od rozwikłania której zależeć będzie bezpieczeństwo całego polskiego wojska,    jego reputacja i honor.
Wielobarwność i różnorodność przedstawionych zdarzeń (od brudnych żołnierskich okopów po kapiące przepychem pałace Neapolu), wielotorowa perspektywa i narracja a nade wszystko pełna realizmu i dynamiki  oraz niespodziewanych zwrotów akcja, wsparta plejadą bohaterów których nie sposób nie polubić, powoduje iż powieść tą naprawdę znakomicie się czyta. Autorowi udało się również uchwycić charakterystyczny klimat tego okresu oraz  taki iście prawdziwie polski rys będący połączeniem: szczerości, szlachetności i życiowego cwaniarstwa, brutalności i romantyzmu, szaleńczej odwagi i twardej życiowej kalkulacji.
„Honor legionu” to pierwszy tom  otwierający cykl opowieści o niezwykłym życiu naszego bohatera  i mam cichą nadzieje że autor nie karze nam zbyt długo czekać na kolejną cześć...

 

2 komentarze to “Andrzej Sawicki „Honor legionu””

  1. Irek pisze:

    Szukałem informacji dotyczących Kazimierza Luxa i tak trafiłem tutaj. Zgadzam się całkowicie, książka Andrzeja Sawickiego jest rewelacyjna pod wieloma względami. Od pierwszej strony trudno oderwać się od czytania , a dodatkowo wiedza dotycząca legionów Dąbrowskiego, przekazywana przez autora jest imponująca. Mam zamiar przeczytać wszystkie książki Andrzeja Sawickiego wydane do tej pory.

  2. Jarek Nelkowski pisze:

    To naprawdę niezwykle interesująca postać i niezmiernie się cieszę iż ktoś odkrył ja na nowo. Również mam zamiar przeczytać cały cykl powieści.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>